Huiseigenaren zijn zich steeds meer bewust van hun energie gebruik. Energieneutraal Contrast tussen twee woningen. De rechterwoning is energieneutraal gemaakt. Foto: Jeffrey MennenStroomversnelling. neutraal wonen. Een inkoopcombinatie is een ander middel waarmee partijen gestimuleerd worden om samen te werken. Bij een energieneutrale woning is de hele schil (vloer, gevels, dak) zeer goed geïsoleerd, waardoor het energieverbruik voor verwarmen, koelen en ventileren laag is. De woning is gasloos, maar het elektriciteitsverbruik is vrij hoog, vanwege de warmtepomp en het elektrisch koken. De balans van de zelf opgewekte stroom (zonnepanelen) en de ingekochte groene stroom is op jaarbasis nul. De zonnepanelen hoeven niet op het eigen dak te liggen. In het kader van de postcoderoosregeling kan ook gebruik gemaakt worden van collectieve zonne panelen op andere daken in de regio. Uitgaande van een kleine 200.000 woningen in Zeeland moeten in de komende 28 jaar ca. 7.000 woningen per jaar energieneutraal gemaakt worden. Dat zijn er ca. dertig per werkdag. Let wel: nu worden er nog steeds dertig woningen per dag aangesloten op het gasnet! Het energieneutraal bouwen van een nieuwe woning (zie volgende bladzijden) is natuurlijk anders dan het energieneutraal maken van een bestaande woning. In die laatste categorie speelt de leeftijd van de woning een rol. Meer informatie: zmf.nl/projecten/energieservicepunt- zeeland Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. Met dank aan Ilse Pama en Melissa Ernst, beleids medewerkers ZMf. wantij december 2017 5

Wantij | 2017 | | pagina 5