Ondanks mooie woorden en voornemens van de overheid is duurzaam bouwen nog geen gemeengoed. Er worden nog steeds huizen gebouwd die op het gasnet worden aangesloten. Geen gasaansluiting, nauwelijks elektriciteit opnemen uit het net en toch comfortabel wonen? Het kan! Warmtepomp Willem de Weert De gemeente Goes heeft in de nieuw bouwwijk Mannee bouwkavels uitgege ven die welstandsvrij zijn. Aannemer Paul Deurloo heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om aan de voet van de Kattendijksedijk, een oude zeedijk, in samenspraak met de kopers 21 duurzame en levensloopbestendige bungalows te bouwen. Deurloo is oprichter van DUOBO, een samenwerkingsverband van bedrijven die duurzaam bouwen en maatschappelijk verantwoord onderne men nastreven. Dat doet hij al veertien jaar. Jarenlang liep hij voor de muziek uit en ging hij de boer op met lezingen over zijn toekomstidealen. Maar weinig vooruitstrevende gemeentes, starre bouwbesluiten en ook de economische crisis hielpen niet mee. Daarom prijst de Thoolse aannemer de gemeente Goes die in Mannee de ruimte gaf aan bewoners om samen met hem de droom van een duurzaam energiezuinig huis te realise ren. 'Het kan dus wel, als de gemeente maar wil.' Een van de nieuwe en enthousiaste bewoners is Job van Weele (gepensio neerd, 66). Hij leidt ons rond in zijn modern ingerichte patiobungalow. Je moet goed kijken om te zien wat er duurzaam is aan zijn woning. Het is een 225 vierkante meter grote luxueuze bungalow, maar zeker geen science- fictionarchitectuur. Zoek echter de radiatoren of convectorputten: ze ontbreken. De bungalow is niet aangesloten op het aardgasnet. Een warmtepompsysteem houdt, in combinatie met de hoogwaar dig geïsoleerde muren (35 cm dik) van kleigebakken steen en recirculatie van de binnenlucht, zijn huis op temperatuur. In tegenstelling tot een cv-ketel die het water opstookt tot 80 tot 90°C, werkt de warmtepompinstallatie met een lagere watertemperatuur van 35 tot 40°C, een aanzienlijke energiebesparing. 'De vloerverwarming zorgt voor een stofvrije atmosfeer en een aangename relatieve vochtigheid,' zegt Van Weele. 'Ik heb zelf voor een tegelvloer gekozen, maar dat hoeft niet. Je kunt bijvoorbeeld ook een laminaat, PVC of vinylvloer leggen. Bij de aanleg van de vloerverwar- 6 wantij december 2017

Wantij | 2017 | | pagina 6