Zonnepanelen Regenwater Levensloopbestendig Duurzaam bouwen kan, als de gemeente echt wil. Energiezuinige bungalows in nieuwbouwwijk ManneeGoes. Foto's: Loes de Jong. ming moeten de waterslangen wel veel dichter op elkaar gelegd worden dan bij een gasgestookte ketel omdat je met een lagere watertemperatuur werkt. Het enige nadeel is misschien de warmtewis selaar op het dak. Die oogt niet zo mooi. Het voordeel is wel dat ik mijn woning op een warme zomerdag ook kan koelen. Op het dak liggen twintig zonnepanelen, georiënteerd op het zonnige zuiden. Aan luxe heeft hij niets ingeboet. De keuken heeft een inductiekookplaat, vaatwasser, koelkast en vriezer. Alle verlichting is led. De energierekening bedraagt nog 41 euro per maand (inclusief de kabelaansluiting van DELTA). Op zonnige dagen levert hij terug aan het net. 'Dat is een lekker gevoel.' Een bijzonder verplichting die de gemeente Goes oplegde was dat het regenwater wordt opgevangen. Onder de vloer van de bungalow zit een reservoir van drie kubieke meter, genoeg om een regenbui van twintig mm af te vangen. 'Als de tank vol is, kan ik er 460 keer de wc mee doorspoelen,' zegt Van Weele. Overtollig regenwater gaat naar de wadi's en de plas die de gemeente in de wijk gegraven heeft. Dit met het oog op de klimaatverandering. Een andere eis is dat het parkeren van één auto op eigen grond moet en niet op de openbare weg. Job van Weele is heel tevreden over zijn nieuwe woning, die levensloopbestendig is. 'Alles is gelijkvloers, geen drempels, een inloopdouche bijvoorbeeld.' Hij ziet de meerkosten van 25.000 euro voor de duurzaamheid als een lange termijninves tering. 'Ik vind dat op de totale nieuw- bouwbouwkosten van 289.000 euro meevallen. Een bestaande bouw verduurzamen is een stuk lastiger. Ik verdien de meerkosten voor een deel terug door mijn lage energierekening.' Alleen de kosten van de regenwater- opvang (5.000 euro) zal hij niet terug krijgen. Maar dat komt omdat drink water (nog) zo goedkoop is. Het toilet spoelen en de tuin sproeien met Job van Weele. Foto: Loes de Jong. regenwater voorkomt verspilling van drinkwater. Dat is een meer ideologische doelstelling dan een grote besparing van euro's. Voor meer informatie en bezichtiging modelwoning: www.duobo.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij wantij december 2017 7

Wantij | 2017 | | pagina 7