Eeuwen geleden leefde de mens sober, gebruikmakend van energiebronnen als hout en veen om het huis te verwarmen en dierlijke oliën om licht te krijgen. De huizen waren gemaakt van steen, hout, leem en geïsoleerd met plaggen, stro en wol. Aan dat tijdperk kwam een einde. Circulaire biobased economie Materiaalkeuze Willem Böttger Met de actieve winning van steenkool en later aardolie en gas, zijn de levensom standigheden sterk verbeterd. Sinds de industriële revolutie hebben die goed kope fossiele energiebronnen er ook voor gezorgd, dat we bijzondere materialen hebben kunnen ontwikkelen, zoals minerale wol als isolatiemateriaal en carbon-composieten voor sterke en lichte constructies. Maar ook aan dit tijdperk komt een einde. Om de groei in gebruik van fossiele brandstoffen en schaarse aardmaterialen, de klimaatverandering en de milieuver vuiling (binnenshuis en buitenshuis) om te buigen, heeft de overheid besloten om naar het jaar 2050 een circulaire, biobased economie te ontwikkelen. In dit kader is het lectoraat Biobased Bouwen opgericht. Het lectoraat is onderdeel van het Centre of Expertise Biobased Economy, een samenwerking tussen Avans Hogeschool en HZ University of Applied Science (HZ). Kernthema's bij het lectoraat zijn: Hoe laten we de ontluikende kiem biobased bouwen uitgroeien tot een mooie boom, in een maatschappij waarin het verstandige het vaak aflegt tegen macht en marketing? Hoe kunnen andere waarden dan milieuvriendelijkheid alléén bijdragen aan de doorbraak van biobased bouwen? Hoe kan actie in plaats van praten leiden tot versnelling van de groei van de markt voor biobased bouwproduc ten en -systemen? Materialen, productie en ontwerp vormen samen een speelvlak. Als je één van de drie verandert, moeten de andere ook aangepast worden. Als je een brug van biocomposiet wilt maken, in plaats van beton, moet je het ontwerp en de productietechniek aanpassen aan de specifieke eigenschappen van het nieuwe materiaal. De natuur is inspiratiebron. De natuur werkt met basismaterialen, benut vooral zonne-energie en maakt gebruik van organische vormen om de specifieke functionaliteiten te bereiken. Het lectoraat focust op lokale grondstoffen: Bio-composieten zijn opgebouwd uit natuurlijke vezels als vlas en hennep, gecombineerd met een (gedeeltelijk) biologische hars. Samen vormen zij een sterk, stijf en licht constructiema teriaal. Tijdens de groei van schimmels op vezelige en voedzame restmaterialen uit de landbouw wordt een dicht netwerk van mycelium gevormd. Afhankelijk van de soort mycelium, vezels en voedsel en de druk, kunnen de materialen hard zijn, maar ook rubberachtig. Met kalkhennep, een mengsel van kalk en de houtige delen van de hennep- steel (de scheven) kunnen buitenmu ren, wanden en zelfs daken worden geïsoleerd. Kalkhennep heeft een interessante vochtregulerende werking, waardoor een comfortabel en gezond binnenklimaat te bereiken is. 8 wantij december 2017

Wantij | 2017 | | pagina 8