Toegevoegde waarden De natuur is inspiratiebron. ROK SS Vlas op Schouwen. Foto: Loes de Jong. Vlas, riet, stro, wieren, bamboe en olifantsgras zijn lokale isolerende, vochtregulerende, duurzame produc ten, allen met hun eigen marktdyna miek. Binnen het lectoraat focussen we op lokaal geproduceerde bamboe. In de visie van het lectoraat Biobased Bouwen is de eigenschap 'biobased' op zichzelf geen sleutel tot succes. Naast geclaimde milieuvoordelen zijn ook technische en economische voordelen nodig om conventionele bouwmaterialen te vervangen. We vatten deze voordelen samen onder het begrip toegevoegde waarde. We onderscheiden zes vormen van toegevoegde waarde. 1. Sterk, stijf en licht Biobased materialen hebben van nature een lage dichtheid. Hierdoor kun je met sterke en stijve bamboe, hout en vlas lichte constructies maken. Dit maakt bio-composieten een interessant materiaal voor lichtgewicht bruggen en voertuigen. De houtskeletgevel van deze huizen in Biervliet is geïsoleerd met vlaswol en afgedekt met een biobased vlascomposiet. Foto: Bouwbedrijf Risseeuw. Voor meer informatie: willem.bottger@hz.nl en www.coebbe.nl Willem Böttger is Lector Biobased Bouwen bij het Centre of Exper tise Biobased Economy van Avans Hogeschool en HZ University of Applied Sciences. 3. Antibacterieel Uit diverse studies blijkt dat sommige biobased materialen, zoals hout en hennep, een antibacteriële functie kunnen hebben. Dit kan van toegevoegde waarde zijn bij het minimaliseren van ziekteoverdracht via bijvoorbeeld de handvatten van deuren. 4. Thermohygrisch: warmte- en vocht absorberend Biobased materialen kunnen in een damp-open isolatiesysteem worden toegepast waarmee je onder andere de luchtvochtigheid in het binnenklimaat reguleert. Dit heeft voordelen als het gaat om comfort, het voorkomen van condens en schimmelvorming en de levensduur van de constructie. 5. Milieubelasting Biobased materialen hebben een zeer lage CO2 footprint. Tot nu toe focust de overheid op energiebesparing tijdens de gebruiksfase van een gebouw, maar door de ook productie-energie van de materialen te minimaliseren kan echt een stap gezet worden. 2. Trillings- en geluidsdemping Uit onderzoek van de Universiteit Gent blijkt dat vlascomposiet een zeven keer sterkere trillingabsorptie heeft dan koolstofcomposiet. Uit onderzoek van het lectoraat blijkt dat biobased materialen een betere geluidsabsorptie hebben dan vele conventionele. Dit is interessant in een wereld waarin geluid een steeds sterkere stressfactor is. 6. Eigenzinnig, vormvrij, natuurlijke uitstraling Bij biobased materialen zijn vaak andere productieprocessen en verwerkingsme thoden van toepassing dan bij de traditionele materialen. Hierdoor ontstaat er ook ruimte voor nieuwe archi tectonische vormen en uitstraling, ruimte die bewust ingevuld moeten worden. wantij december 2017 9

Wantij | 2017 | | pagina 9