Wind Water Kids College aan het werk. De beelden werden vertoond op de Thijs Kramerlezing. Foto: ZB/Planbureau Zeeland. drie groepen aan de slag. Rond een grote kaart van Zeeland op een magneetbord moesten ze met z'n tienen in de weer met gekleurde fiches. Bij het thema 'zon' werden met groene fiches daken in de bebouwde omgeving voorzien van zonnepanelen en met gele fiches zonneparken in de landelijke omgeving. Vooral dat laatste was moeilijk. Zijn zonneparken in natuurgebieden gewenst? En loopt de voedselvoorziening geen gevaar als we agrarische grond volleggen met zonnepanelen? Kunnen zonneparken ook op het water? Bij het thema 'wind' stelden 400 rode fiches de windturbines voor die nodig zijn om duurzame energie op te wekken voor de totale behoefte aan stroom, warmte en vervoer in Zeeland. Geen gemakkelijke opgave om hier een plek voor te vinden. Maar de kinderen hadden er weinig moeite mee: ze plaatsten veel turbines op nieuwe eilanden in zee maar natuur lijk niet in de Westerschelde vanwege de scheepvaart. En ook op land konden ze er nog genoeg kwijt in de industriegebieden Sloe en Kanaalzone. En ze kozen niet voor windturbines in natuurgebieden en dicht bij dorpen en steden. Het thema 'water' werd wat anders behandeld. Hier moesten de kinderen ideeën bedenken voor een nieuwe veilige kustlijn. Hoe weerstaan we de zeespie gelstijging en het vele water dat via de rivieren de delta instroomt? En hoe beteugelen we een superstorm boven z* B| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland windkracht 12? Op de kaart van Zeeland werden de ideeën uitgetekend. In de Oosterscheldekering verschenen een waterrad (opwekking energie) en twee grote sluizen om het water sneller te kunnen lozen. En al die brede rivieren kun je beter vervangen door een groot stelsel van kleine beekjes. Of je bouwt een grote berg als vluchtheuvel en in plaats van dijken een hoge muur (die spoelt niet weg). Met een slotpresentatie van elke groep met inbreng van bijna alle kinderen werd het Kids College van die middag afgeslo ten. Leerzaam voor de kinderen maar ook ter overdenking voor de volwassenen. Want alles werd door ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland gefilmd en vertoond als introductie van de Thijs Kramerlezing. Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie wantij mei 2018 f 11

Wantij | 2018 | | pagina 11