De Nieuwe Delta Historisch perspectief Klimaatverandering terwijl we juist 75 miljoen krijgen om de natuursituatie structureel te verbeteren. Nogmaals: moet alles opzij gaan voor sectorale projectontwikkeling, of gaan we op zoek naar een strategisch evenwicht in belangen: alle partijen aan tafel. Dat is waar het in al die gevallen om gaat, en ook over hoe het er dan vervolgens uitziet en of je je er daardoor positief mee kunt verbinden. Enkele jaren geleden initieerde ik het produceren van een boek over de transities die na de Deltawerken in de delta zijn gerealiseerd of die binnenkort nog komen. Samen met de Hogeschool Zeeland en de TU Delft heeft onderzoek ster Bianca de Vlieger dat boek gemaakt en dat leverde een indrukwekkend overzicht van circa 150 projecten in De Vlaams-Nederlandse Delta, en dat staat dan naast het beeld dat de delta af was na voltooiing van de Deltawerken, en dat de Delta van Zeeland is. Beide zijn niet erg precies. De Deltawerken zijn weliswaar af, maar het werken aan de delta is nooit af, zo blijkt uit de inventari satie van Bianca. En dit boek is nu een leerboek voor de onderwijsinstellingen, maar wellicht voor u ook een aanrader. (Bianca de Vlieger: De Nieuwe Delta, De Rijn-Maas-Schelde Delta in verandering - Uitgeverij Japsam Books, 260 pagina's, 24,95 euro.) Het historisch perspectief is uiterst complex voor de Vlaams-Nederlandse Delta. Er ontstaat een beeld van oorlogen en scheiding, van een landschapsvorming in dienst van de mens en de techniek en van productie in plaats van een leven met de natuur. Kunnen we het volhouden dat de aarde geheel dienstbaar is aan de mens of moeten we aanvaarden dat de mens als onderdeel van de natuur moet worden beschouwd, zoals de grote denkers als Humboldt en Darwin ons voorhouden. Waarbij we ons wel beschermen tegen de ongemakken die de natuur ons brengt. Maar inmiddels leven we in het Antro- poceen, de tijd waarin de veranderingen in de wereld door menselijk handelen dominant geworden zijn en we kennen of erkennen de risico's daarvan nog altijd niet. De gevolgen zijn groot, migratie, droogte, klimaatverandering, oorlogen. En een structurele liberalisering en individualisering die ons op onszelf lijkt terug te werpen, al leven we in grote welvaart. Klimaatverandering is het gevolg van het gebruik van fossiele brandstoffen, zo houden de wetenschappers ons voor. Wat kunnen we eraan doen? Adaptatie en mitigatie. Aanpassen en tegengaan. En ik wil daarop ingaan met drie grote kansen, drie van de grote opgaven (er zijn er uiteraard meer, maar dan wordt mijn presentatie te lang): 1. De havens 2. De opgave van de deltawateren 3. De energietransitie als opgave. Om tenslotte bij de vraag te komen welke 12 wantij mei 2018

Wantij | 2018 | | pagina 12