Klimaattafels Regio's Minister John Kerry ondertekent met zijn kleindochter het Klimaatakkoord van Parijs. Foto: Loes de Jong een studie gedaan hoe je dat zou kunnen realiseren, ook rekening houdend met ecologische aspecten. De omvang is groot, een eiland nabij de Doggersbank is nodig voor de opslag van energie en voor het onderhoud. Onze havens lijken te klein om dat allemaal te managen. Kortom, een duurzaam perspectief voor onze nu fossiel gedreven havens. Verder zijn warmtenet- ten nodig en moeten we van nationale energie-strategieën naar regionale concepten, om te kijken wat regionaal kan, en wat daar maatschappelijk aanvaard baar en mogelijk is. En er zijn intussen vijf klimaattafels benoemd door minister Wiebes: Mobili teit, Industrie, Gebouwde Omgeving, Landbouw en Landgebruik en Elektriciteit. Die zijn nu aan het werk. En als u goed naar het journaal luistert, dan ziet en hoort u de plannen voorzien van claims op weg naar een klimaatakkoord de kamer invliegen. Van de industrieën, van de mobiliteitssector, van de installateurs, van de landbouw- en veeteeltsector, etc. etc... Waar blijft ruimte? Want in de ruimte moeten al die opgaven landen. Het kan, maar het is èn, èn, èn! Ja het kan, vanuit een technocratisch en kennis gedreven verhaal. Maar vindt de burger dat dan ook? Ik ben er van overtuigd dat er in heel Nederland, in alle regio's een verinnerlijkingsproces nodig is om de eigen opgave te verkennen en te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn, welke mogelijke toekomsten en welke andere opgaven er ook nog zijn, die we wellicht intelligent met energietransitie kunnen verbinden. Een groot aantal regio's is inmiddels bezig met zogenaamde Regionale Energie en Klimaat Strategieën (REKS). Dit zijn nog geen plannen, maar verkenningen, scenario's voor mogelijke toekomsten. En dan is de casus Goeree-Overflakkee interessant, waar ze inmiddels drie scenario's met burgers bedrijven en 20 wantij mei 2018 overheden hebben ontwikkeld en verwachten zelfs energie-leverend te kunnen worden aan de Rotterdamse haven. Dat kan natuurlijk ook in Zeeland, waar een enorme vraag ligt van de industrie. En natuurlijk is hier aan de orde hoe Zeeland als toeristisch en agrarisch land volledig autarkisch kan worden. Dit lijkt me een taak voor Zeelands bestuur om daar met de toeristische sector en de ZLTO afspraken over te maken, en echt vooruit te lopen.

Wantij | 2018 | | pagina 20