Zesde Thijs Kramerlezing Em. Prof. Ir. Joost M. Schrijnen (1947) Op de warmste 19 april ooit door het KNMI gemeten, vond in CineCity XL Vlissingen de zesde Thijs Kramerlezing plaats. Onderwerp: ruimte voor (klimaat)verandering. Spreker: Joost Schrijnen. Zijn lezing staat in deze Wantij, afgewisseld met interviews. Dagvoorzittter Mark Beumer, programmamanager bij Het Groene Brein, heette de 370 gasten welkom. Chris Kalden, voorzitter van het comité van aanbeveling, memoreerde de eerdere edities en haalde het gedachtegoed aan van Thijs Kramer, naar wie de lezing vernoemd is. Daarna was er een filmpje van het Kids College dat een paar weken eerder plaatsvond (zie artikel in deze Wantij). Vervolgens kreeg Joost Schrijnen het woord. Na de pauze, met een hapje van 't Hof Welgelegen en een drankje van de De Appelaere, was er een interactief deel waarin het publiek reageerde op vragen over de transities waarvoor Zeeland staat. Voorbeelden zijn de opwekking van duurzame energie, de zeespiegelstijging en het veranderende weer. Sommige vragen werden toegelicht door studenten van de Hogeschool Zeeland. De Thijs Kramerlezing werd afgesloten door ZMf-directeur Ira von Harras. Zij bedankte Schrijnen voor zijn toegankelijke en inspirerende verhaal. 'De dilemma's die vanmiddag zijn aangeroerd, leven bij iedereen.' Namens de ZMf nodigde zij iedereen uit om met elkaar in gesprek te gaan onder het genot van een Westmalle, de favoriete drank van Thijs Kramer. is stedenbouwkundige, afgestudeerd aan de TUDelft (1973). Hij is RO management consultant en heeft sinds 2012 een eigen adviesbureau 'Ruimte voor Ontwikkeling'. Als adviseur werkt Schrijnen o.a. aan de toekomst van de Vlaamse kust, en aan de samenhang tussen mobiliteit en ruimte in stedelijke netwerken in Nederland. Schrijnen was onder andere programmadirecteur voor de Zuidwestelijke Delta in het kader van het Deltaprogramma (2008-2012), directeur Structuurvisie Almere 2030 (2007-2008), directeur Ruimte en Mobiliteit bij de Provincie Zuid-Holland (2002-2007) en lid van de directie van de Dienst Stedenbouw en Volkshuisvesting Rotterdam (1992-2001). Daarnaast was hij hoogleraar Stedenbouwkundig ontwerpen Stad en Regio en praktijkhoogleraar Strategie en Planning aan de faculteit Bouwkunde van de TUDelft (2003-2012). Joost Schrijnen. Foto: Loes de Jong wantij mei 2018 3

Wantij | 2018 | | pagina 3