Ruimte voor (klimaat) verandering? Het moet toch een heerlijk vooruitzicht zijn als het ons lukt om in de komende jaren als natie geheel autarkisch te worden, als een drang om onafhankelijk te zijn en onze eigen hernieuwbare energievoorziening te gaan regelen, en tegelijk de Groningers van de negatieve gevolgen van het winnen van aardgas af te helpen. Daar is veel voor nodig, en daar gaan we het vandaag over hebben, en ik plaats dat wel in e noodzakelijke veranderin Waarom de titel: 'Ruimte voor (klimaat) verandering'? Ruimte Joost Schrijnen i i -i Dank voor de uitnodiging om de zesde Thijs Kramerlezing te mogen houden. Ik voel mij zeer vereerd, en hoop dat ik de verwachtingen kan waarmaken die u op mijn schouders legt. Ik heb diverse eerdere lezingen zelf mogen bijwonen en zal zeker ook elementen daarvan vandaag mee nemen in mijn beschouwingen. Ik werkte in de afgelopen jaren in de Zuidwestelijke Delta zowel aan de Nederlandse als de Vlaamse kant. Dus eigenlijk in de Vlaams Nederlandse delta. En zo mocht ik regelmatig in de voetsporen van Thijs Kramer treden, soms om zijn werk af te maken, soms om zijn werk voort te zetten of om nieuwe opgaven te entameren, zijn gedachtengoed met mij mee dragend. En daarover gaan we het natuurlijk ook hebben vandaag. Nu ben ik een ruimtelijk ordenaar, een stedenbouwkundige, die in het water is geraakt en de verhouding tussen governance, het besturingsvraag- stuk, en de ruimtelijke inrichting snapt en daar graag betekenis aan geeft. Ik ben geen klimaatdeskundige of energietransitie-specialist, maar ga een poging doen de ruimtelijke opgave met onder andere de grote klimaatopgaven te verbinden, of de nieuwe opgaven met RUIMTE. Klimaatadaptatie en mitigatie, aanpassin gen aan de gevolgen van de klimaat verandering of beperken van de klimaat verandering, kosten ruimte. Daar zijn recent grote studies naar gedaan, en daar ga ik u zeker een en ander over vertellen. De gevolgen van de gewenste transitie van een fossiele samenleving naar een samenleving met hernieuwbare energie laten zich in onze portemonnee, in onze bedrijven en ondernemingen en ons gedrag voelen, en we zullen het ook sterk gaan zien in onze ruimtelijke omgeving. En de vraag is ook of we er mentaal ruimte voor willen maken. Bestuurlijk tot enkele jaren geleden nog niet, als ik tenminste het collegeakkoord van Gedeputeerde Staten van Zeeland uit 2015 lees, inmid dels ligt dat anders. Dagblad Trouw maakte een analyse van recente verkie zingsprogramma's van politieke partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen: veel hoog waardige doelen om energieneutraal te worden, maar liever geen windmolens in onze achtertuin, of aan de kust. Kortom, er is nog wel wat nodig om de Groningse gas kraan dicht te draaien, laat staan om van de uitstoot van onze veestapel af te komen. Ik ga straks op drie zaken die in de delta spelen concreet in: de havens, de deltawateren en de energietransitie zelf. In de ruimte krijgen veel van onze waardestelsels een fysieke gestalte, en daarmee wordt identiteit gecreëerd. En dat wordt ook nog versterkt door de historische gelaagdheid van ruimte. Je ziet altijd allerlei lagen van de geschiedenis in de ruimte terug. Met de fysieke werkelijk heid en de veranderingen daarin, haar transities, zijn wij allemaal op een of andere wijze betrokken. En niet iedereen wordt daar blij van. In onze rijke, 4 wantij mei 2018

Wantij | 2018 | | pagina 4