Boekenkast Delta Over grenzen heen Pallisaden op het strand van Valkenisse. Foto: Loes de Jong gefragmenteerde en geïndividualiseerde samenleving is conservatisme of behoud zucht dan een begrijpelijk fenomeen. En de vraag is of dat dan helpt, of beschermen, verdedigen helpt en of we niet eerder zouden moeten ontwikkelen en vooruit kijken. Daar zitten risico's aan, maar niets doen of alles over je laten komen is zeker geen optie. Er is een schier oneindige bibliotheek over onze delta. Heel veel van de boeken en rapporten over de delta staan in mijn boekenkasten in Rotterdam of in Cadzand-Bad, tussen welke twee plekken ik mijn tijd verdeel. Er zijn heel bijzondere bij zoals de Landschapsatlas van Walche ren, of de recent verschenen Landschaps atlas van de Oosterschelde, beide door Kees Bos en Jan Willem Bosch, of de eindeloze reeks boeken over de Ramp, of over de Deltawerken zelf zoals van Marinke Steenhuis over de Deltawerken als architectuur- en cultuurhistorisch fenomeen. Of de romans zoals 'Dit is mijn hof' en het kleine vervolg daarop over Waterdunen onder de titel 'Het vierde gewas', vorig jaar als geschenk in de week van het Zeeuwse boek. Deze romans hebben soms de vorm van feitenverslag, soms elementen van persoonlijke frustratie, en zijn soms een prachtige beschrijving van de streekeigen karakteris tiek. En dat is door elkaar gaan lopen. Wat overigens wel heel mooie literatuur oplevert. Of de hilarische film: 'Weg van Jou' met treffende waardeoordelen van buitenstaanders en vervolgens de ongekende schoonheid van de delta, waar je verliefd op en in kan worden. 'Verliefd op de delta' zoals op deze prachtige foto van Loes de Jong, die mij brengt bij een van de allermooiste boeken over aspecten van de delta die ik ken van Pauline van Lynden: 'Donkere Palissaden'. Zij heeft gedurende vele jaren prachtige foto's gemaakt van de donkere palissaden zoals zij ze noemt. Schoonheid alom. Is het de delta van Rijn, Maas en Schelde, en zijn dat eigenlijk de Lage Landen tezamen van IJssel en IJsselmeer tot aan Zeebrugge? Is het alleen de delta zelf van Rotterdam tot en met Antwerpen? Het is in elk geval meer dan Zeeland, al beseffen veel inwoners van Nederland dat niet. De Deltawerken, of de Ramp van 1953, dat was toch Zeeland? Enfin u weet beter. Maar dat is ook direct een vraagstuk van identiteit en van begripsvorming over grenzen heen, en dat maakt besturen lastig. Over de grenzen heen van water en land, van gemeenten, provincies, Rijk en ook van Staat der Nederlanden. Wat het complex maakt is dat de territoriale gerichtheid van ons bestuurlijk bestel niet uitnodigend is om over grenzen heen te denken, dat de fysieke constructie van de delta met haar eilanden ook niet altijd helpt, dat de versnippering van beheerin- stanties van de natuur- en landschaps- gebieden evenmin helpt, dat de vertegen woordigende democratie en haar zogenaamde legitimatie vooral lijkt te gaan Lees verder op pagina 8. wantij mei 2018 5

Wantij | 2018 | | pagina 5