'De geest van Thijs Kramer is in ons midden gebleven' Zeeland Sponsor van de Thijs Kramerlezing Commissaris van de Koning Han Polman: Han Polman is sinds 2013 Commissaris van de Koning in Zeeland. Hij heeft Thijs Kramer niet persoonlijk gekend. 'Maar zijn naam wordt in de Abdij nog regelmatig genoemd. En is het niet in naam, dan zeker in geest', zegt Polman. Grote opgave Plan Waterdunen Energie vgKf Provincie Willem de Weert 'Verbinding leggen tussen economie en ecologie, krachten die in zijn gedachte goed geen tegenstelling waren. Dat passen we nu dagelijks toe, maar hij was daar als bestuurder een pionier in. Het is mooi dat zijn naam aan de lezing verbonden is. Het valt mij op dat de Thijs Kramerlezing altijd weet te inspireren en veel mensen trekt.' 'We hebben allemaal te maken met klimaatverandering', zegt Polman. 'Het weer wordt extremer, de zeespiegel stijgt, de natuur verandert en we moeten als samenleving meebewegen. Het is een mondiaal probleem, dat onze provincie door zijn ligging bijzonder raakt. De naam zegt het, wij zijn land in zee, met het open water dichtbij.' De Commissaris roept de vraag op: 'Hoe gebruik je de natuur als kracht, als mogelijkheid voor nieuwe bescherming? Dat is een grote opgave.' Plan Waterdunen combineert verschillende doelen. Foto: Loes de Jong Polman noemt het Plan Waterdunen als voorbeeld. 'Daar ligt een zwakke plek in de kustverdediging. Het plan combineert natuur, recreatie en getijdenwerking in een innovatieve kustversterking met veiligheid als voorwaarde. Het is een voorbeeld hoe Zeeland vandaag de dag anders met water omgaat. Grond heeft hier een andere bestemming gekregen. Heilige huisjes zijn ter discussie gesteld. Het is een spannend project, een voor beeld van de Deltawerken 2.0 Polman ziet veel om zich heen gebeuren: 'De grote Zeeuwse industrieën zoeken onderling samenwerking om elkaars reststoffen te benutten, de omslag naar duurzame energie te maken en tevens de uitstoot van CO2 te verminderen. Op de Axelse Vlakte benut de glastuinbouw de restwarmte van Yara. In de toekomst zullen nieuwe windparken voor de Zeeuwse kust elektriciteit leveren voor een waterstofeconomie. Op kleine schaal zoeken burgers elkaar op om gezamenlijk zonnepanelen aan te schaffen. We zijn de provincie met de meeste zonuren van Nederland en ook de proeftuin van 'maanenergie': de benutting van de getijdestromen om energie op te wekken. Klimaatverandering biedt Zeeland kansen. Onze provincie kan als voorbeeld voor de wereld dienen,' is de overtuiging van de Commissaris. 'En de Thijs Kramerlezing is daarbij een inspiratiebron.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 6 wantij mei 2018

Wantij | 2018 | | pagina 6