Verrassen, inspireren en tot nadenken stemmen Sponsor van de Thijs Kramerlezing Namens de ZMf organiseert en coördineert Robbert Trompetter de Thijs Kramerlezing. Dit jaar is de zesde editie. Welk thema en wat voor spreker worden er elke twee jaar gezocht? &mf Filosofisch Jeugd Hittestress Willem de Weert Bomen helpen tegen hittestress. Zuiddorpe. Foto: Loes de Jong De eerste lezing (2008) had 'Groen blauwe Deltawerken een eeuw verder' als onderwerp, in 2010 was 'De Delta: voortuin van Rotterdam?' het thema, in 2012 'Zeeland, werkplaats en woning', in 2014 'Natuur dichtbij: wat als een samenleving vervreemd raakt van de natuur?', en twee jaar geleden 'Het zilte land. Tussen weemoed en belofte.' Trompetter zegt: 'We streven ernaar om profit, planet, people, bekend van het begrip 'duurzame samenleving' aan bod te laten komen. Dat betekent een mix van 'grijze' (milieu) en 'groene' (natuur) onderwerpen. Dat past bij ons, de ZMf, als koepelorganisatie van natuur- en milieuverenigingen, en bij de samen werking die we zoeken met overheid en bedrijfsleven. 'Wat de spreker betreft zoeken we iemand met een filosofisch- intellectuele achtergrond. Hij of zij moet inspireren en een verhaal hebben dat tot nadenken stemt.' De lezing heeft verschillende doelgroe pen. 'Naast de eigen achterban, bestuur ders en mensen uit het bedrijfsleven, proberen we met deze editie ook om de jeugd bij het onderwerp te betrekken. De kinderen van nu krijgen in hun leven straks met de klimaatverandering en de noodzakelijke aanpassingen te maken,' aldus Trompetter. Daarom werd er in de ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland voorafgaand aan de lezing een Kids College georganiseerd (zie pagina 10 en 11). In de lezing van dit jaar komen onderwer pen aan bod waar de ZMf veel mee te maken heeft. Trompetter noemt de stijging van de zeespiegel: 'Zeeland is land in zee, dus het belang spreekt voor zich. Denk ook aan de hittestress. Dat speelt in bebouwde omgevingen waar de temperatuur hoger oploopt dan in een groene omgeving. Vergroening en schaduwvorming bieden tegenwicht. Hoosbuien nemen toe. Je moet zorgen voor lokale waterbergingen in bijvoor beeld wadi's, zogenaamde staduiterwaar- den en natte natuurgebieden. Ook de boeren hebben belang bij voldoende zoet water en waterberging in extreme situaties.' Tot slot noemt hij de energie transitie. 'We stoppen met het verstoken van fossiele brandstoffen. Waar leggen we al die zonnepanelen, waar bouwen we al die windmolens? Dat is ook een kwestie van ruimtelijke verandering.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij mei 2018 7

Wantij | 2018 | | pagina 7