ervaren als onderdeel van je dagelijkse gang Het is belangrijk de grote run Dynamiek en verandering Niet wachten op de ramp Over de grenzen ia ai over belangenbehartiging in plaats van over ontwikkeling. Er is heel veel lokaal werk te doen, maar alle grote opgaven overschrijden de lokale werkelijkheid, terwijl die er natuurlijk wel een relatie mee aan moet gaan. En dat vraagt om een meebewegende houding van alle partijen. Voorbij sectoraliteit. Aan de Delta werken kost dus extra moeite, extra energie, omdat je altijd grensoverschrijdend moet denken en werken. En het gaat voortdurend over dynamiek en verandering. We weten wel dat alles voortdurend verandert, weliswaar op verschillende tijdschalen in verschillende heftigheid ook door onachtzaamheid, zoals we weten van waterstaatsingenieur Van Veen, die al ver voor 1953 waarschuwde dat het niet goed zou gaan. En soms gebeurt dat ook nog moedwillig, het bombardement op Middelburg in 1940 en de inundatie van Walcheren in '44. Door ruilverkaveling voor en na de overstromingen. Welk landschap moeten we waarderen? Of kijk naar Goeree-Overflakkee. Het eiland van nu met daarin goed zichtbaar de oude eilanden en aan de oude oevers daarvan de havenplaatsen die later hun relatie met de zee verloren hebben. En suggesties voor Energy Island Goeree-Overflakkee. Ik kom daar later nog op terug. Zo komen we dicht bij de naamgever van deze tweejaarlijkse lezingen reeks: Thijs Kramer. Ik heb Thijs (die is verongelukt in augustus 2006) niet persoonlijk gekend. Ik werd in 2008 programmadirecteur voor de operationalisering van 'de Kracht van de Delta', een document waar Kramer mede verantwoordelijk voor was (in opdracht van de Deltaraad, jammer dat dat woord niet meer bestaat) en vervol gens werd ik programmadirecteur Zuidwestelijke Delta en uiteindelijk deel van het Nationaal Deltaprogramma o.l.v. Wim Kuijken, de Deltacommissaris. Dat programma werd gestart na de film van Al Gore, 'The inconvenient truth', en de daarop ingestelde commissie onder leiding van Cees Veerman die een nieuw Deltaprogramma voorstelde. De kern van de uitkomst was: laten we niet wachten op de ramp, maar maatregelen nemen om die te voorkomen. Dat is echt uniek in de wereld. Er speelden en spelen hier in de Delta een aantal heel grote vraagstukken, zoals verzilting, de relatie met Vlaanderen en Antwerpen, de vraag naar natuurlijk heid van de delta, en dieper, de gevolgen van de Deltawerken waar we van grote delen van het estuarium aquaria hebben gemaakt. Wat trof ik aan? Een werkwijze om over grenzen heen te verbinden en verbanden te leggen en eigenaarschap te creëren, ook door er zelf in te gaan staan. Daar zijn mede dankzij Kramer grote dingen uit voort gekomen zoals: het natuurontwikke lingsplan Tureluur, al uit 1991, of Kust in Kleuren over West-Zeeuws-Vlaanderen uit 1998, een uniek samenwerkingsverband tussen natuurbeweging en recreatie, beide 8 wantij mei 2018

Wantij | 2018 | | pagina 8