Op Verken De Reiziger, het blad van Rover (Reizigersvereniging openbaar vervoer), bestaat veertig jaar en heeft om het jubileum te vieren een wandelgids uitgebracht. Wantij deelt mee in de feestvreugde: op de volgende bladzijdes staat een wandeling in Zeeuws-Vlaanderen als cadeau. Natuurlijk met de aansporing om de gids aan te schaffen en vaker met behulp van trein en bus te gaan wandelen. Hoogtepunten Internettijdperk Boerderij op voormalig fort. Foto: Gerda Spaander Op verkenning 40 wandelingen met het openbaar vervoer ISBN 978-90-827121-1-7 Peter Oosterling en Gerda Spaander; Rover 2018 176 blz., 18,- Willem de Weert Gerda Spaander is één van de auteurs. Ze wandelde, beschreef en fotografeerde 14 van de veertig wandelroutes. Daarvoor vertrok ze, het liefst in alle vroegte, vanaf station Kruiningen om de routes uit te stippelen. De trein- en busreizen beperkten zich niet alleen tot eigen land. Er zijn ook vier wandelroutes in België en één in Duitsland opgenomen. Wat Zeeland betreft staan er wandelingen op Walcheren, in de Zak van Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen in de gids. Deze laatste is op de volgende bladzijden afgedrukt. Wat vindt ze zelf de mooiste routes? Het is natuurlijk lastig kiezen uitje eigen kinderen, maar na enige aandrang, vindt ze de wandelingen in Zuid-Limburg de mooiste. 'Eijsden-Maastricht (via België) en Visé-Noorbeek zijn letterlijk hoogtepunten. Maar ook wandelen door de Millingerwaard en de duinen bij Voorne kan mij zeer bekoren. Ik kom graag op plaatsen waar het stil is en leuke wilde planten groeien.' De routes beginnen en eindigen op stations en/of bushaltes, en gaan bij voorkeur over onverharde paden. Er staan ook een paar rondwandelingen in. De lengte varieert van 8 tot 25 kilometer, in een dag te doen. Er staat ook een tweedaagse wandeling in. Alle wandelingen zijn voorzien van de gegevens over de bereikbaarheid met bus en trein, koffiestops en ingetekend op de topografische kaart waardoor er al voorpret ontstaat bij het bestuderen van de te volgen route. Is er in het internettijdperk nog behoefte aan een gedrukte wandelgids? Gerda Spaander denkt van wel. 'Een mooie gids leest toch lekkerder dan een printje. Maar we hebben wel lang getwijfeld over de oplage. De prijs bedraagt in de boekenwinkel 18,-. Leden van Rover betalen 10,- exclusief verzendkosten; nieuwe leden van deze vereniging 'van reizigers voor reizigers met het openbaar vervoer' krijgen de gids wellicht als welkomstgeschenk. 'De wandelgids is natuurlijk ook een leuk cadeautje voor anderen,' zegt de auteur met gevoel voor marketing. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij oktober2018 111

Wantij | 2018 | | pagina 11