Lopen langs de Linie van Communicatie Samenwerking Waterwinning en natuur Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen is een streek van grote lijnen. Grote kavels, vooral akkerland en dun bevolkt. Toch zie je op weinig plaatsen de horizon, want de blik stuit meestal ergens in de verte wel op een populierenrij. Een aantal daarvan staat langs de Staats - Spaanse linies, de restanten van militaire verdedigings werken die 'wij' aanlegden in de periode van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) om de Spanjaarden vooral door inundaties tegen te houden. Er is veel van te zien in het landschap. Deze wandeling voert ons langs een deel ervan met de naam 'Linie van Communicatie' Q en 12j wantij oktober 2018 passeert vier voormalige forten Q, verbonden door dijken. Ooit stond hier tijdelijk water aan de ene kant van de dijk - te diep om door te lopen, te ondiep om door te varen - met aan de andere kant de Spanjaarden. De vraag is natuurlijk: ziet het er aan de ene kant van de straat anders uit dan aan de andere kant? De elektriciteitsleiding is aan de Belgische kant bovengronds en de verkaveling is er veel kleinschaliger, vooral iets verder van de grens. Mogelijk heeft dat te maken met verschillende grondsoorten. De huizen zien er ook net iets anders uit, al valt dat niet gemakkelijk te beschrijven. Na de linie volgt al snel de grens met België. Hier loopt de grens ongeveer 4,5 km gelijk op met de route. We passeren eerst vijf grenspalen en later nog eens twee Q. Even om een grenspaal heen lopen en je weet zeker dat je in het buitenland bent geweest... We verlaten de grens en komen in het waterwingebied Sint Jansteen, tevens natuurgebied van Het Zeeuwse

Wantij | 2018 | | pagina 12