keverbank Groene woestijnen Keverbank. Foto:ZMf I: *r Het is slecht gesteld met de natuur in het buitengebied. Een rapport repte laatst over een dramatische afname van insecten: 70 procent minder. Ook de akkervogels hebben het moeilijk. Van veldleeuwerik, patrijs en grauwe gors is 95 procent verdwenen in de laatste 50 jaar. Oorzaak is de schaalvergroting in de landbouw. Grotere kavels, minder sloten en bermen, gebruik van herbiciden en pesticiden, meer monocultuur. Akkers zijn groene woestijnen geworden. Willem de Weert Het kan anders. Boer Willem Smallegange is op zoek naar biodiversiteit en duur zaamheid en koos voor de natuurinclu- sieve aanpak. Hij laat op zijn biologisch akkerbouwbedrijf in Burghsluis de stoppelvelden in de winter staan, teelt in stroken, plant bloemblokken, keverban- ken en plaagstroken aan en heeft de zware verdelgingsmiddelen uitgebannen. Zijn streven is om in vier jaar tijd biodiver siteit op zijn bedrijf met 30 procent te verhogen. Het verlies aan opbrengst wordt voor een deel gecompenseerd door subsidie van de Europese Unie. De eerste tellingen laten een toename zien van nul naar negen veldleeuweriken en van drie naar dertien patrijzen. Ook signaleert hij weer kepen op de kaarderbol en zijn er meer hazen. De maatregelen leveren niet alleen meer voedsel, broed- en schuilgele- genheid, maar zijn ook gunstig voor de bodembiodiversiteit, verminderen de uitspoeling van nutriënten in de winter en verbeteren de grondstructuur. Geïnspi reerd door de wijze van boeren door Smallegange heeft Stichting Het Zeeuwse Landschap de samenwerking naar meer boeren uitgebreid en verpacht nu 50 ha eigen grond 'om niet' aan akkerbouwers onder voorwaarden dat zij ook boeren op de wijze die gunstig is voor akkervogels. De deelnemende akkerbouwers treffen in ruil daartoe ook natuurmaatregelen op hun eigen landbouwgronden. irttomationale pr op deie plek is in het «n halve meter hoger Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. De ZMf brengt partijen bij elkaar om kennis uit te wisselen en ervaringen met natuurinclusieve landbouw te delen. Begin september was er een studiedag met excursie waaraan belangstellende Zeeuwse boeren en vertegenwoordigers van de natuur en overheden deelnamen. wantij oktober 2018 115

Wantij | 2018 | | pagina 15