'Uitbreiding van recreatie kan samengaan met natuur ontwikkeling.' Vorm Geven en nemen Procedures Druk het grootst safarilodges bouwen. Precies aan de rand van een qua biodiversiteit zeer waardevolle kreek. Wij zijn daar in een vroeg stadium bij betrokken geraakt en hebben hem uitgelegd waarom dat niet slim zou zijn. We hebben toen gezamenlijk een alternatief bedacht. Nu gaat hij een, in een voor natuur minder waardevol veld, een kreek graven en daar de lodges aan bouwen. In plaats van een verarming, zien we nu een versterking van het landschap en de biodiversiteit.' 'Het dilemma voor ons is niet zozeer of er een visie voor de Deltawateren moet komen', zegt Trompetter. 'Daar zijn we wel uit. Maar de vraag is of je het in dezelfde vorm moet doen als in de Kustvisie. Bij de Deltawateren is de recreatie veel extensiever en verspreider aanwezig dan aan de kust en dat vraagt misschien om een andere oplossing. In de Kustvisie is alles voor elke plek op de kaart vastgelegd: zowel de kwaliteit als de mogelijkheden voor recreatie en landschap. Bij de Deltavisie kun je dit ook gaan doen. Maar een andere optie is om een aantal randvoorwaarden af te spreken. Dat geeft ondernemers mogelijk wat meer vrijheid qua locatie. Maar maakt voor nu de consequenties voor het landschap misschien lastig in te schatten. Wat moeten die regels dan zijn?' 'Het mooiste is om kaders zo te maken dat het voor de ondernemers duidelijk is welke ruimte er is om de onderneming te runnen. Die ruimte moetje zo groot mogelijk maken zonder dat de andere voor het landschap heel belangrijke functies en waarden, als bijvoorbeeld donkerte en weidsheid, eronder lijden', zegt de ZMf-medewerker. Ook als er kaders afgesproken zijn vindt hij het belangrijk om in gesprek te blijven gaan met ondernemers. 'We zijn niet per definitie tegen uitbreidingsplannen. Het is toch een beetje geven en nemen,' zegt hij daarover. 'Als we kleine, verantwoorde recreatieprojecten toestaan en bijvoorbeeld ook de transitie naar extensievere recreatie, dan is dat mogelijk combineerbaar met natuurontwikkeling. Het mooiste is als er win-win situaties ontstaan voor recreatie en landschap en misschien wil de overheid dan ook wel steunen.' De Zeeuwse Milieufederatie wil dat er snel kaders komen en ook toeristisch en ondernemend Zeeland lijken hier voorstander van te zijn. Trompetter zegt daarover: 'We willen graag hetzelfde proces volgen als bij de Zeeuwse kustvisie. Daarbij kan het eindproduct dus wel anders zijn. Wij zijn voor de procesbegeleiding en financiën afhankelijk van de Provincie Zeeland. Helaas heeft de Provincie veel projecten en maar een beperkte capaciteit, we hopen dat er tijd en geld gevonden kan worden om met het project 'Visie Deltawateren' aan de slag te gaan. Trompetter zou het project het liefste beginnen met het beschrijven van het Veerse Meer. 'Dat is de kleinste van de Deltawateren en er zijn daar veel nieuwe plannen. Daar is de druk nu het grootst. Daarna zouden de andere wateren beschreven kunnen worden. Dat is tenminste als er gekozen wordt voor een gebiedsgerichte opzet, net als bij de Kustvisie. De keuze tussen de twee beschrijvingswijzen blijft nog het dilemma van dit moment.' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. wantij oktober 2018 19

Wantij | 2018 | | pagina 19