Gerda Spaander Meten is weten DE VOETAFDRUK Top 10 Bewaarexemplaar Nadat ze meer dan vijftig keer in Wantij anderen de maat heeft genomen, is Gerda Spaander zelf aan de beurt voor haar voetafdruk. Ze heeft van aOle metingen nauwkeurig een lijst bijgehouden. Die varieert van 1,5 ha, de kleinste voetafdruk, tot 7,4 ha, de grootste tot nu toe. Waar eindigt ze zelf? Extreem lage kleinste voetafdrukken in Wantij in hectare (ha) Willem de Weert Gerda Spaander (1951) houdt graag lijstjes bij. Ze legt bijvoorbeeld jaarlijks de diktes van de bomen (kastanje, kers, noot, wilg, linde, moerbei et cetera) vast in de grote wilde tuin van bijna 1 hectare die ze met haar partner bezit. Voor haar voetafdruk levert dat echter de maximale score op aangezien enkel de oppervlakte telt en niet de (natuurlijke) inrichting. De oase van wilde planten die zij in Kruiningen in de loop der jaren min of meer spontaan hebben laten ontstaan, telt even zwaar als de omringende monocultuur van tarwe. Het is een weeffout in de test. De maximale score geldt ook voor haar reizen per bus en trein. Ze rijdt nooit auto (heeft geen rijbewijs) maar legt per jaar met openbaar vervoer bijna de omtrek van de aarde af. Vorig jaar 37.000 km, nauwkeurig geregistreerd in haar dagboek. Ze reist vaak, voornamelijk om te gaan wandelen en daar verslag van te doen in De Reiziger, het blad van Rover, de vereniging van reizigers met openbaar vervoer (zie artikel in deze Wantij). Tegenover deze hoge scores staan extreem lage. Ze levert door een sobere levensstijl en zonnepanelen op het dak stroom terug aan het net. Ook hier houdt ze de vinger aan de pols. Een nieuwe koelkast bleek 2/3 minder stroom te gebruiken dan de oude. De grote tegelkachel verwarmt het huis met zelf gekapt hout uit de houtwal achter in de tuin. Haar meting bracht een onverklaarbare 15 m3 gasverbruik per maand aan het licht. Na lang zoeken bleek een lekkende gasleiding de oorzaak, veroorzaakt door de vorige bewoner die een lange spijker in de muur had geslagen, precies op de plaats van de leiding. Gerda scoort ook geen of weinig punten (positief voor de voetafdruk) door vegetarisch te eten, nooit op vakantie te gaan en nauwelijks nieuwe spullen te kopen. Ze maakte een uitzondering voor de nieuwe naaimachine want kleding maakt ze graag zelf. Haar zelfgebreide wollen vesten zijn kunstwerkjes. Kortom: ze consumindert in plaats van consumeert. Dat levert een voetafdruk op van 2,5 ha en een gedeelde derde plaats in de Wantij Top 10. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 24wantij oktober 2018 Marian de Jong 1,5 ha Martien den Haan 2 ha Anke Elzen, Sietz Leeflang, Tjeu van Mierlo, Marieke van Riet, Gerda Spaander en James van de Water 2,5 ha Anke van der Geest en Jos Broeke 3 ha

Wantij | 2018 | | pagina 24