'Waarom geen zonnepanelen als parasols boverS kokend hete 1 pa r kee rter rei n <fn Natuur en bodemleven Voedselproductie Parkeerterreinen Mortiere minder geslaagd Zonnepark op de grond. Vlissingen. Foto: Loes de Jong maar mogelijk ook op (landbouw) gronden. Om een idee te geven: dat is ruwweg de helft van de provincie Utrecht. Natuurbeschermers en ecologen uiten in een artikel in Trouw (25 juni 2018) hun zorgen over de nadelige gevolgen van zonneparken voor natuur en bodemle ven. Omdat zonlicht en regen de bodem niet meer bereiken wordt de grond uitgeput, zeggen ze. Het gevolg is kaalslag en dat is funest voor insecten en weidevogels die toch al zwaar onder druk staan. Sluitend bewijs hiervoor ontbreekt echter nog. En om het nog wat ingewik kelder te maken: er zijn ook ecologen die denken dat akkers en weiden met minimale biodiversiteit op kunnen knappen dankzij een zonnepark. Maar ook dat moet nog onderbouwd worden door verder onderzoek. Op het gebied van zonneparken heeft de coöperatie Zeeuwind recentelijk zijn visie aangepast. 'Vroeger werkten wij altijd mee bij de ontwikkeling van zonne parken/ zegt Teus Baars, directeur van Zeeuwind. 'Maar nu kijken we eerst goed of dit niet ten koste gaat van de voedsel productie. Als dat zo is dan trekken we ons terug. Alleen als er sprake is van meervoudig ruimtegebruik (bijvoorbeeld op dijken, afvalbergen, parkeerparken, e.d.) en braakliggende grond op bedrij venterreinen doen we wel mee.' Kees van derVlugt, beleidsmedewerker bij Het Zeeuwse Landschap, pleit ook voor meervoudig ruimtegebruik bij het plannen van zonneparken. 'Aan de Zeeuwse kusten zijn veel grote parkeer terreinen waar met name in de zomer auto's kokend heet worden. Waarom zouden we daar geen zonnepanelen als parasol-dak boven leggen? Zeeland kan hiermee een voorbeeld zijn, we hebben tenslotte ruimte om te experimenteren met de landschappelijke inpassing van dit soort vormen van multifunctioneel ruimtegebruik.' Van der Vlugt vreest dat zonnepanelen op het water een grote aantasting van het landschap kunnen worden. Juist de Deltawateren maken Zeeland aantrekkelijk voor bewoners en recreanten. Daarnaast zijn dit veelal Natura 2000-gebieden die veel ecologi sche functies herbergen. 'Een minder geslaagd voorbeeld vind ik het nieuwe zonnepark naast de Mortiere boulevard in Middelburg,' vertelt Van der Vlugt. 'Op een voormalig weiland zijn 55.000 zonnepanelen geïnstalleerd, terwijl pal daarnaast de woonboulevard ligt met grote lege winkeldaken en een enorm parkeerterrein waar schaduw voor auto's sterk gewenst is. Dat dit niet gebruikt wordt, zal een kostenplaatje zijn: de constructie van de gebouwen moet hier vaak voor versterkt worden. Wat bij dit zonnepark daarnaast ook steekt is dat de landschappelijke inpassing nog steeds niet geregeld is, terwijl het park al een tijd in bedrijf is.' Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. wantij oktober 2018 (f 5

Wantij | 2018 | | pagina 5