Wilde of gemaakte natuur? 'Nederland is eigenlijk een grote tuin geworden.' Ingrijpen Lang geleden, toen de eilanden nog eilanden waren, zag de Zeeuwse natuur er heel anders uit. Door gebruik te maken van natuurlijke aanslibbing hebben we Zeeland stukje bij beetje op de zee veroverd. Dat ging gepaard met het nemen van tal van maatregelen om onze veiligheid voor het water te verhogen. Er is oude natuur verdwenen en nieuwe natuur ontstaan. Zijn de keuzes die we maken de juiste, zou de natuur dat zelf ook zo doen? Gemaakte natuur baggeren, recreatie, verstoring en vervuiling. Mascha Dedert schetst het dilemma: 'Moet je je vasthouden aan afgesproken zaken, zoals bijvoorbeeld Natura 2000. Die doelstellingen zeggen dingen als: er moeten in dit gebied zoveel vogels zijn van die en die soort. Ondertussen is van alles aan het veranderen en veranderen de systemen ook. Wie zegt dat die vogels er nog willen zitten. We nemen allerlei maatregelen om de doelstellingen na te komen, maar als we de natuur zijn gang Bouke Kromhout van der Meer Een goed voorbeeld van veranderde natuur vind je in de Grevelingen. Mascha Dedert, programmamanager Deltawateren van de ZMf, vertelt daarover: 'Na de afsluiting van de Grevelingen is een unieke zoetwater- natuur ontstaan die veel toerisme van bijvoorbeeld duikers aantrekt. Maar de waterkwaliteit van de Grevelingen gaat steeds verder achteruit. Dat zien we aan de hand van metingen en berekeningen.' De meningen over de Grevelingen zijn verdeeld. Mascha Dedert zegt daarover: 'Veel mensen kijken alleen naar de oppervlakte van het water om te beoordelen of het gezond is, ze zien de diepere, dode, lagen niet. Maar het is een feit dat in de diepere waterlagen weinig zuurstof is. Om daar iets aan te doen moet je zorgen voor meer doorstroming. Dat betekent dat we als mens moeten ingrijpen in de Grevelingen. Er is een proefproject gaande: aan de landzijde van de Grevelingen is een kleine waterdoorlaat gemaakt, maar die zorgt lang niet voor voldoende doorstroming voor het hele meer. Wil je dat er voldoende water binnenkomt dan moet er ook aan de Noordzeekant een grote doorlaat gemaakt worden. Niet iedereen is het eens met het idee om de Grevelingen een meer open verbinding met de zee te geven. Er zijn mensen de natuur in de Grevelingen nu mooi vinden en niets aan de zoetwaternatuur willen zien veranderen. Anderen zijn bang dat door een waterinlaat aan de zeekant de zoetwaterbei onder de eilanden aangetast zal worden.' Door menselijk ingrijpen heeft de Zeeuwse natuur in de loop der tijd veel van zijn natuurlijke dynamiek verloren. De oorspronkelijke zoet-zout variant is er niet meer, er is andere natuur ontstaan. Die onnatuurlijkheid wordt nog eens versterkt door economische activiteiten, 6 j wantij oktober 2018

Wantij | 2018 | | pagina 6