Grote tuin Dynamiek lieten gaan zou het er dan net zo uitzien? We hebben afspraken gemaakt over de natuurwaarden, maar is dat na verloop van tijd ook nog wat de natuur zelf wil? Willen die vogels nog wel leven waar wij vinden dat ze thuishoren? Is wat wij wenselijk achten wel de natuurlijke balans?' 'Nederland is eigenlijk een grote tuin geworden. We hebben er zoveel aan veranderd dat het natuurlijke systeem uit balans is. We zijn continu aan het bijsturen. Misschien doen we de dingen wel anders dan dat de natuur zelf zou doen om weer in balans te komen. We Gevlekte orchis op Bastiaan de Langeplaat Veerse Meer. Foto Loes de Jong hebben een bepaald doel voor ogen, maar als de natuur het zelf regelde zou je misschien ergens anders op uitkomen. Iets dat ook goed is, of misschien wel beter. Eigenlijk geven we de natuur niet de kans om zelf te ontdekken wat op dat moment op die locatie het beste is.' Het mooiste zou misschien zijn om de natuurlijke dynamiek weer meer vrij spel te geven en de natuur het zelf te laten regelen. Maar dat kan natuurlijk niet zonder meer. Zoals gezegd staat de veiligheid op de eerste plaats. Dus als je bijvoorbeeld een dam weghaalt zal je in het achterland de dijken moeten ophogen en dat heeft ook weer gevolgen. Bovendien is er niet alleen het aspect van de veiligheid, maar is er ook allerlei andersoortig gebruik van de gebieden als recreatie, landbouw en bewoning. Als je de natuurlijke ontwikkeling meer vrijheid wilt geven zijn dat ook zaken waar je rekening mee moet houden. Daar moet je met partners uit het openbaar bestuur, recreatie en landbouw overeenstemming in zien te vinden.' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. wantij oktober 2018 7

Wantij | 2018 | | pagina 7