Kreekruggen Watergangen Wandelend langs de westkant van Middelburg kom je vanzelf op het Laurens Stommespad. Je ziet het glooiende platteland zich uitstrekken tot de hoge duinen aan de kust. Die glooiing is opvallend en bij de Cleene Hooge goed te zien. De verhoging die je in het landschap ziet, is ontstaan in de kreken die daar vroeger doorheen liepen. De kreken slibden dicht met zand. Zand klinkt minder in dan het omliggende klei en zo ontstonden de verhoogde kreekruggen waar de plattelandswegen op werden aangelegd en waaraan dus ook weer bebouwing ontstond. In veel dorpen zie je de kerk op het hoogste punt staan. Als je de kaart van Walcheren bestudeert zie je het kronkelige wegenstelsel tussen de dorpen nog steeds terug in het landschap. De Cleene Hooge valt ook op als prachtig, met watergangen doorsneden, landbouwgebied waar ook ruimte is ontstaan voor de natuur en de wandelaar. De watergangen dateren al uit de vroege Middeleeuwen en dienden voor waterafvoer en voor transport van personen, goederen en landbouwproducten. Voor de aanleg werden kreekresten en sloten verbreed. Kleine bootjes (schuten) werden voortgeboomd en konden aanleggen in elke stad of dorp. Dit was nodig, want Walcheren stond van november tot april voor een groot deel blank. De afvoer van het regenwater was een probleem omdat de lagere delen onder het zeespiegelniveau lagen en liggen. De grote verbetering trad in toen het Waterschap in 1929 gemaal Boreel in gebruik nam (en later meer gemalen). Dit gemaal pompt het water het Kanaal in, dat het verder afvoert naar zee. De watergangen worden nu behalve voor waterafvoer ook gebruikt voor extra waterberging, inspelend op de klimaatverandering met hevigere buien. In 2009 werden zij daarom op meerdere plekken verbreed. Tegelijkertijd werden diverse oevers natuurvriendelijk gemaakt door de taluds minder steil op te laten lopen. En, wandelaars werd de mogelijkheden geboden er langs te mogen lopen, wat een aantal fraaie wandelroutes opleverde! GRIJPSKERKE Kaart wandelroute: Topografische Dienst. L£HEREN TOPOGRAFISCHE DIENST WESTERS iCHELDE SAEFTINCHE 'Natuurreservaa t) Gemeente 12 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 12