Spiegel van verleden, venster op de toekomst Landschapsatlas van de Oosterschelde De Oosterschelde is een belangrijk gebiedsdeel in het toekomstige Geopark Schelde Delta. Kort geleden verscheen een lijvig boekwerk 'Landschapsatlas van de Oosterschelde', een mooi geïllustreerd standaardwerk over de landschapshistorie van de Oosterschelde. Daarin wordt een samenhangend overzicht van de ontwikkeling van het landschap vanaf de prehistorie tot heden beschreven, waaraan een visie op de toekomst is toegevoegd. Mens en natuur 1953 OOSTERSCHELDE Prunje Peter Louwerse Jan Willem Bosch uit Gapinge is, samen met Kees Bos, één van de auteurs. Hij zegt: 'Bij het afronden van de Atlas hoorden we dat er een aanvraag voor een UN ESCO Geopark Schelde Delta was opgestart. Op de valreep konden we hier nog een paragraaf aan wijden. Het belang van de status UNESCO Geopark is groot. Er zal nauwlettender worden gelet op de grote waarden van het gebied en het is een stimulans voor projecten die dit ondersteunen. Zowel de bescherming als Nationaal Park en door Natura 2000, waren voor de Oosterschelde niet altijd voldoende om kwaliteitsverlies te voorkomen. Extra aandacht en bescherming bij planologische beslissingen zijn dus zeer welkom.' In de Atlas van de Oosterschelde wordt het samenspel van mens en natuur door de eeuwen heen in de landschapsontwikkeling van het gebied in prachtige afbeeldingen belicht. Bedijkingen, sedimentaties, stormrampen, moerneringen en Deltawer- Landschapsatlas van de Oosterschelde. Uitgeverij Bos Böttcher, Kouderkerke 2018. (440 pagina's59,50) www.landschapsatlas.nl ken hebben veel invloed gehad. Rivieren werden afgesloten, de dynamiek van getijden ging deels verloren, er ontstond zandhonger en er zijn - vooral in de 16e eeuw - veel land en woongebieden verdwenen. De auteur legt uit waarom de mens ingreep. 'Landaanwinning was winstgevend, evenals ruilverkaveling. Veiligheid was en blijft natuurlijk een belangrijk thema. En vergeet niet de inundaties bij militaire operaties. Recenter is het besef dat ook natuurwaar den hersteld en behouden moeten worden.' Aan de hand van diverse voorbeelden uit de Atlas laat Bosch zien hoe ingrijpend het menselijk handelen kan zijn. 'Na de Ramp van 1953 is Schouwen-Duiveland bijna helemaal herverkaveld. Het is van een LANDSCHAPSATLAS VAN DE 5PIEGEL VAN VERLEDEN. VENSTER OP DE TOEKOMST kleinschalig landschap een soort 'Noord oostpolder' geworden. Bijna alles is rechtgetrokken en vlak gemaakt. In deze tijd zou dat zeker niet meer zo gebeuren.' Een van de voorbeelden die Bosch in de Atlas aanhaalt is De Prunje op Schou- wen-Duiveland. Dit gebied valt binnen grenzen van het Geopark en toont diverse volledige gedaanteverwisselingen in de afgelopen 60 a 70 jaar. Vóór 1953 een kleinschalig gebied zoals nu bij Nisse in de Zak van Zuid-Beveland met grasland en zelfs nog een eendenkooi. Vanwege de zoute kwel was er geen akkerbouw. Na de herverkaveling is alles rechtgetrokken. Maar de beoogde mogelijkheden voor akkerbouw werden geen succes. Het gebied was nog steeds te zout. Dit bracht Thijs Kramer op 16 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 16