UI Ook in deze tijd hebben we visionairs hard nodig. Planologische missers Toekomst Oosterscheldekering het Plan Tureluur. Na de realisatie hiervan in 2015 is het nu een natuurgebied van wetlands en foerageergebied. Verder noemt Bosch het kassencomplex in Rilland, pal achter de dijk van de Ooster- schelde, en het aquacultuurgebied bij de Zeelandbrug planologische missers die een behoorlijk negatieve invloed op de kwaliteit van het landschap hebben. 'Doodzonde is het. Als we vinden dat een landschap zeer waardevol is, moeten we daar zorgvuldiger mee omgaan. Gelukkig kwam in de jaren '80 het besef om het landschap meer in tact te laten. Bij de opkomst van de grootscha lige recreatie is de zuidkant van Schou- wen-Duiveland grotendeels vrijgehouden.' Bosch stelt: 'De eerste vraag bij het plannen van nieuwe grootschalige ontwikkelingen die we ons moeten stellen luidt: is de locatiekeuze goed? Is het antwoord 'nee' dan kan het dus niet op die plek. Dan ga je op zoek naar een betere locatie. Je begint dus altijd met een landschapsplan voor de gewenste ontwikkeling. Kernwoorden daarbij zijn 'concentratie' en 'meeliften'. De Kustvisie is daarbij een goed instrument.' In het hoofdstuk 'Venster op de toekomst' wordt een vergezicht met betrekking tot de Oosterscheldekering beschreven. Een ontwikkelingsmodel zou kunnen zijn een versterkte kering die een hogere zeespiegel kan doorstaan in combinatie met een energiebekken aan de westzijde van Neeltje Jans. Dit bekken is bedoeld als energieopslag voor windturbines op de ringdijk en wordt uitgevoerd als valmeer. Het wordt 'leeg' gepompt als het hard waait. Het aldus gecreëerde verval van 12 meter wordt benut voor het opwekken van energie als het niet waait. Als tweede ontwikkelingsmodel wordt een open Oosterschelde beschreven, waarbij naast de kering ook de werkeilanden deels worden weggehaald en de dijken rondom het hele Oosterscheldebekken worden versterkt. Daarmee wordt de oorspronke lijke dynamiek grotendeels hersteld. Bosch meent dat op korte termijn met de noodzakelijke onderzoeken begonnen moet worden, want de zeespiegel stijgt sneller dan gedacht. 'Er wordt al gesproken over een stijging van 3 meter in 2100. Nu al is wel zeker dat de oorspronkelijk verwachte levensduur van 200 jaar niet gehaald gaat worden. Rijkswaterstaat denkt dat de kering nog tot 2060 met de nodige aanpassingen operationeel kan blijven. Heel aannemelijk is het dat er in 2060 (of misschien zelfs eerder) een geheel nieuwe strategie voor de veiligheid van het Oosterscheldebekken Jan Willem Bosch is landschapsarchitect. Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. CLIMATE LIVING LAB SCHELDT DELTA9 l Aspiring Unoscc ftlcr.nl ftnoPnrk gereed moet zijn. Wordt dit op de lange baan geschoven dan is het zeer waarschijn lijk dat we straks toch met een afgesloten Oosterschelde komen te zitten. In dat geval zouden alle inspanningen sinds de bouw van de kering tevergeefs zijn geweest. Het onderzoek moet overigens niet tot de Oosterschelde beperkt blijven, maar zou de gehele zuidwestelijke delta moeten omvatten.' 'Door de eeuwen heen zijn er mensen geweest, zoals Vierlingh, Schraver, Muralt, Van Veen en Saeijs die met goed rentmees terschap, visie en ideeën de Zeeuwse Delta hebben vormgegeven. Ze hadden gemeen dat ze mét de natuur bouwden en de natuurlijke processen in hun voordeel gebruikten. Ook in deze tijd hebben we dergelijke visionairs hard nodig.' wantij januari 2019 17

Wantij | 2019 | | pagina 17