De watervallen van Kruibeke Het is hoog water op de Schelde bij Kruibeke onder Antwerpen. Als het water 5 meter TAW (Belgische NAP) komt, stroomt het door een opening in de dijk. Eerst rustig, maar dan steeds woester, tot een ware waterval de polder instroomt. Alarm? Nee, dit is een gecontroleerde overstroming volgens het Sigmaplan, een staaltje waterbouwkundig vernuft in het Vlaamse deel van het Geopark. Toename hoog water Sigmaplan Willem de Weert Het getijdeverschil aan de monding van de Westerschelde bij Vlissingen is vier meter, maar loopt stroomopwaarts in het zich versmallende estuarium steeds hoger op. Soms tot catastrofale hoogte zoals in 1953 7,77 m), toen Antwerpen overstroomde, dijken overspoelden en op verschillende plaatsen doorbraken. De Ramp maakte ook in België slachtoffers, achttien in getal. De Ramp van 1953 was een zeldzame samenloop van omstandigheden als springvloed, een noordwesterstorm en te lage dijken. Maar metingen op de Schelde sinds 1888 laten zien dat het niveau van het gemiddelde hoog water geleidelijk steeds hoger wordt (zie grafiek). Op 100 km van Vlissingen is de vloedgolf die de Schelde opgaat al gestegen van 4,60 m een eeuw geleden, naar 5,50 m nu. Daar zal naar verwachting nog 85 cm bijkomen. En dan zijn bijzondere omstandigheden zoals extreme regenval, de Schelde is een regenrivier, buiten beschouwing gelaten. Toen in 1976 de waterstanden opnieuw gevaarlijk hoog waren en de dijken het op sommige plekken begaven, lanceerde de Vlaamse overheid het Sigmaplan. Allereerst werden de dijken verstevigd en verhoogd, een bekende waterstaat kundige reactie. Maar er kwam ook een controversiëler plan: langs de Schelde en andere Vlaamse rivieren zoals de Demer, Dijle en Nete moesten gecontroleerde overstromingsgebieden komen (zie kaart). Het was eenzelfde plan als Ruimte voor de Rivier in Nederland dat later, uit de jaren negentig, stamt. In Vlaanderen rees verzet, vooral van boeren en lokale politici, met argumenten die ons bekend voorkomen: je geeft geen cultuurlandschap terug aan het water. Maar de Vlaamse regering zette door, de potpolders kwamen er. Op woensdag 3 januari 2018 was de proef op de som. Het waterpeil van de Schelde steeg wederom tot gevaarlijke hoogte door opnieuw een combinatie van springtij en storm op de Noordzee zoals in '53. De potpolders stroomden vol en bufferden het overtollige rivierwater. In Kruibeke was het de eerste keer dat de 600 ha grote polder volstroomde. Het Sigmaplan werkte! n 1M Ut ut Gemiddeld hoog water (GHW) op de Schelde bij Antwerpen 18 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 18