'Tijd om zoute landbouw, zeespiegelstijging en zandhonger aan te pakken' Prof. Dr. Klaas Timmermans: Om een Deltagebied verantwoord te gebruiken, moet je het systeem eerst goed begrijpen. Alsof je een dashboard hebt met knoppen en metertjes waarvan je wel weet hoe het werkt, maar het kost heel veel tijd voordat je het goed begrijpt. Zeekraal en zeegras Oesterrif Opslibbing Het Verdronken Land van Saeftinghe is door sedimentatie, na de duinen, het hoogste natuurlijke punt van Zeeland geworden. Foto: Loes de Jong Peter Louwerse Prof. Dr. Klaas Timmermans legt uit wat de essentie is van het onderzoek dat bij het NIOZ (Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee) in Yerseke plaatsvindt. Kennis vergaren en benutten, samen met anderen. 'Wij doen fundamenteel onderzoek, op allerlei manieren. In opdracht of uit nieuwsgierigheid.' Het NIOZ is gevestigd op Texel en in Yerseke. In Yerseke zijn zo'n 100 mensen in dienst, waarvan een groot deel tijdelijk voor bepaalde projecten of voor promotie onderzoek. In competitie met andere instellingen worden onderzoeksvoorstellen ingediend en (regelmatig) binnengehaald. Centraal binnen de afdeling, waar Timmermans leiding aan geeft, staan 'de biobouwers'. Die worden bestudeerd in een dynamische omgeving van hoog-, laag-, zoet- en zout water. Hoe zijn deze organismen, zoals mossels, oesters en zeewieren, in staat om zich ergens te vestigen? Na vestiging gaan ze de omgeving beïnvloeden en omgekeerd. Van deze natuurlijke processen kunnen we leren en gebruik maken: 'Building with nature.' Timmermans legt uit dat ontdekt is dat zeekraal en zeegras voor hun vestiging heel gevoelig zijn voor hoogteverschillen. 'We hebben geëxperimenteerd met proefopstellingen van rioolbuizen die hol of bol gevuld werden met sediment. De zaadjes op een holle plek ontwikkelden zich nauwelijks. De zaadjes op een bolletje ontwikkelden zich wel tot plantjes en die groeien daar goed. Blijkbaar bepalen microverschillen in hoogte dus of zulke organismen zich ergens vestigen of niet. Bij vestiging krijg je meer afremming van het water en meer sedimentatie. Dat is een zichzelf versterkend systeem en zorgt weer voor snellere aangroei.' Als een praktische toepassing van deze kennis noemt Timmermans het aanleggen van een oesterrif bij de Oesterdam. Helpt dat om bij zandsuppletie het zand langer te laten liggen? 'Ontpolderen is in Zeeland een lastig thema, maar kan wel bijdragen aan afzetting van nieuw sediment. Natuurlijk begrijp ik dat het hier gevoelig ligt na de stormvloedramp van 1953. Maar het is noodzakelijk dat we goed gaan nadenken of de Deltawerken wel toekomstbestendig zijn, gezien de veranderingen die op ons afkomen. We zitten nu achter veilige, hoge dijken die harde grenzen zijn. Ik denk dat we moeten onderzoeken of de grenzen niet wat flexibeler (en toch veilig) zouden kunnen zijn.' 'Een ander voorbeeld is Saeftinghe,' vervolgt Timmermans. 'Dat behoort tot de hoogst gelegen gebieden van Zeeland. Het wordt door opslibbing steeds hoger omdat het buitendijks ligt, en de zee voor opslibbing kan zorgen! Als je in een polder lang geboerd hebt en de vrucht bare zeeklei begint uitgeput te raken en je hebt steeds meer moeite om het zoute water buiten te houden, dan zou je kunnen experimenteren met opslibbing. Na 30 jaar kun je de polder weer afdammen en benutten. Noem het een wisselpolder. Natuurlijk moet de veilig heid wel voorop blijven staan.' Het stijgen van de zeespiegel is al lang bekend en de huidige prognoses van 1 a 20 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 20