O Peter Louwerse Westerscheldeslib Toeval 2 meter stijging in de komende honderd jaar worden steeds realistischer. Bij het NIOZ bestudeert een specifieke onder zoekgroep de zeespiegelverandering. Het is een lastige materie, waarbij o.a. het afsmelten van het ijs op de poolkappen een grote rol speelt. 'Het water staat nu in een hoek tegen de poolkappen aan. Bij het smelten van de ijskap - met name bij Antarctica - vloeit veel water weg en dat komt elders terug. Dat gaat om enorme massa's water.' Timmermans verwacht dat de status van een UNESCO Geopark Schelde Delta zowel kansen als beperkingen kan bieden. Hij wijst erop dat er in het Oosterschelde Nationaal Park en in Natura 2000 gebied nog heel veel mogelijk is. Zo noemt hij het verdiepen van de vaargeul in de Westerschelde begrijpelijk maar het afvoeren van het slib uit het systeem onverstandig. 'Dat sediment zouden we wel eens hard in het Westerscheldesysteem nodig kunnen hebben om de gevolgen van zeespiegels tijging te beperken. Als je begrijpt hoe dingen werken, kun je vooruitkijken. In het verleden is alles al een keer gebeurd. Alleen gaat alles nu sneller, maar de processen blijven hetzelfde. De vraag is of de snelheid van de natuurlijke processen in verhouding staat tot de snelheid van de huidige veranderingen. Het antwoord is nog onbekend.' Er blijft nog veel te onderzoeken. 'Maar niet alles is wetmatig, ook het toeval speelt een rol,' relativeert Timmermans. 'Met de Deltawerken hebben we technische oplossingen bedacht, maar nieuwe ecologische problemen gecreëerd. Die zijn we nu gedeeltelijk aan het oplossen. De Haringvlietsluizen gaan op een kier en er komt een opening in de Brouwersdam. Onze uitdaging is om slimme oplossingen voor de Delta te bedenken. Traditionele technieken vragen altijd veel onderhoud. Je moet iets maken wat zichzelf in stand houdt. Een voorbeeld van een slimme oplossing is de Zandmotor, waarbij in één keer veel zand wordt aangebracht in plaats van steeds kleine beetjes en dit door de stroming laten verplaatsen. Een ander voorbeeld is een experiment dat wij samen met Hogeschool Zeeland en Rijkswaterstaat doen, waarbij we met 12 grote betonnen bakken in de Oosterschelde een soort vooroever creëren.' 'Niet alle oplossingen kunnen wij als wetenschappers bedenken,' eindigt Timmermans bescheiden. 'De status van UNESCO Geopark zal meer bewustwording en draagvlak brengen. Het is tijd om zaken zoals zoute landbouw, zeespiegelstijging en zandhonger aan te pakken. En vooral niet bang zijn voor mislukkingen.' Prof. Dr. Klaas Timmermans is afdelingshoofd van Estuariene en Delta Systemen van het NIOZ (Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee) is lid van de Wantijredactie. wantij januari 2019 f21

Wantij | 2019 | | pagina 21