Ro Koster 'Werken aan een positieve voetafdruk' DE VOETAFDRUK Wat normaal gesproken gewoon de voetafdruk wordt genoemd, noemt Ro Koster zijn 'negatieve voetafdruk'. Zelf is hij vooral geïnteresseerd in zijn 'positieve voetafdruk'. Daarmee bedoelt hij de gevolgen van de projecten waar hij en collega Ad Kil mee bezig zijn. Niet laag genoeg Sociale brandveiligheid Van varkens naar koeien Ro Koster. Foto: Gerda Spaander. Gerda Spaander Bij architectenbureau RO&AD ontwerpen ze niet zomaar een gebouw, een brug of een uitkijktoren. Al snel schieten de gedachten alle kanten op, met de bedoeling de opdracht met alles in verband te brengen en zoveel mogelijk positieve gevolgen te bewerkstelligen. Goed, eerst die (negatieve) voetafdruk. Die valt erg mee. Een sober koopgedrag, geen privé-vliegreizen en alleen binnenlandse vakanties: dat alles levert niet veel punten op. Zijn energieverbruik is gemiddeld, maar dat gaat omlaag omdat hij geld van zijn moeder gaat investeren in zonnepanelen, een zonneboiler en een warmtepomp. Dat levert een score op van 3 hectare, stevig beneden het Nederlandse gemiddelde. Maar als hij ziet dat een 'eerlijke' voetafdruk met 1,8 hectare nog wel wat lager is, kan hij daar eigenlijk niet tevreden mee zijn. Dan gaan we maar snel door naar de positieve voetafdruk. Ro heeft er een plaatje van: iemand waar vanuit zijn voetafdrukken van alles opbloeit. Zo wil hij ook werken. Een voorbeeld is Pompejus, de uitkijktoren op Fort de Roovere bij Halsteren (Noord-Brabant). In de gracht van het fort ligt de Mozesbrug, waarmee Ro en Ad zichzelf internationaal op de kaart hebben gezet. Maar die al heel snel een poging tot brandstichting moest doorstaan. De opdrachtgever (gemeente Bergen op Zoom) wilde daarom dat de uitkijktoren niet in brand gestoken zou kunnen worden. RO&AD schoten eerst in de 'hufterproof modus': dan maar een toren van onverwoestbaar cortenstaal. Koster: 'Maar dat stond ons eigenlijk heel erg tegen, dat is voor ons geen liefdevol materiaal. Terug naar het hout dus. We hebben er vervolgens een heel sociaal project van gemaakt, we hebben er van alle kanten mensen bij betrokken, via crowdfunding, sponsoring door bedrijven, stageplaatsen, zodat het een bouwwerk is geworden waar velen zich bij betrokken voelen. En daarmee wordt ook de kans op vandalisme een stuk kleiner. Sociale brandveiligheid noemen we dat.' Via het project Kansenkaart Groot Saeftinge, een toekomstige geosite, doen zich andere voorbeelden voor van het zoeken van verbinding. Zo is er de Belgische varkenshouder die door de ontpoldering met zijn bedrijf moet stoppen. Maar deze boer heeft óók 100 koeien lopen in Saeftinge. Koster vroeg hem hoeveel koeien hij nodig heeft om van te leven. 'Dat blijken er 300 te zijn. Dat zou goed kunnen, maar het knelpunt is het tekort aan voer in de winter. Ik dacht vervolgens aan de braakliggende grond rondom de grote bedrijven in de buurt, en of daar geen voer voor die koeien geteeld kan worden. Het lijkt erop dat dit gaat lukken.' En hij eet zelf hun vlees. De werkwijze van RO&AD trekt internationale aandacht. Ze worden uitgenodigd voor lezingen in Japan en Rusland. Koster vraagt zich af of het effect van hun verhalen opweegt tegen de voetafdruk van die vliegreizen. 'Het zijn voor ons geen snoepreisjes, maar we hopen een zaadje te planten.' Ro Koster vormt samen met Ad Kil RO&AD Architecten met een kantoor in Middelburg en Bergen op Zoom. Voor meer informatie: www.ro-ad.org Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 24 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 24