Schelde Delta een gebied vol verhalen UNESCO Geopark kandidatuur Zeeland ligt op de grens van land en zee in het mondingsgebied van de Schelde. Een gebied vol verhalen over de ontstaanswijze, het landschap en de natuur. Maar ook over klimaatverandering. In het verleden wisselden hele koude en warme periodes elkaar af, land viel droog en overstroomde weer. Voldoende stof voor de kandidatuur voor een UNESCO Geopark. Willem de Weert 'Het besef van en het laten zien van al de klimaat-, zeespiegel- en temperatuur schommelingen in het verleden, is een dimensie die vaak gemist wordt in de klimaatdiscussies en acties. Hoe veran derde de natuur, hoe ging de mens daarmee om en wat kunnen wij daarvan leren voor de toekomst?' vraagt Walter Jonkers, fysisch geograaf bij de Provincie Zeeland, zich af. Samen met Daniëlle Slock van Noord-Brabant bereidt hij een aanvraag voor om de Schelde Delta tot 'UNESCO Geopark' te bestempelen. Het bidbook wordt volgend jaar ingediend. De aanwijzing door UNESCO zou in 2022 een feit moeten zijn. Strijd 'Onze strijd tégen en mét het water, maken dit gebied kansrijk om toe te treden tot het internationale netwerk van UNESCO Geoparken,' zegt Jonkers. 'Het UNESCOlabel trekt internationale aandacht. Dat is goed voor de regio door extra wetenschappelijke impuls en bestuurlijke aandacht en de komst van in dit verhaal geïnteresseerde toeristen. Het beoogde Geopark omvat heel de provincie Zeeland, de Brabantse Wal en een stuk van de provincie Oost-Vlaande- ren (zie kaart). Het is een grensoverschrij dend gebied waar de Schelde doorheen stroomt met de dagelijkse beweging van eb en vloed.' 'De Vlaams-Nederlandse Schelde Delta is een gebied waar zee en rivieren in de loop van de tijd lagen hebben achtergelaten in de ondergrond of juist weggesleten. De diverse lopen van de Schelde zijn tekenend voor het landschap. En dan zijn er nog de vele karakteristieke elementen: verdronken dorpen, middeleeuwse bolle akkers, veenwinning, forten, vestingen en linies. Elke plek vertelt zijn eigen verhaal en draagt zo bij aan de identiteit van de delta. In het toekomstige Geopark Schelde Delta maken we samen dit verhaal zichtbaar.' Bron: www.scheldelta.eu Het Geopark omvat heel Zeeland, de Brabantse Wal en de Belgische provincie Oost-Vlaanderen. Kaart: Geopark Schelde Delta. wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 3