Het stroomgebied van de Schelde heeft in de loop der jaren enorme klimaat veranderingen meegemaakt. 9 9 9 9 9 9 X n 6 <3 Keurmerk UNESCO is bekend van de conservering van werelderfgoed. Voorbeelden zijn de grachtengordel van Amsterdam, de molens van Kinderdijk en de Waddenzee. Een UNESCO Geopark is wat anders. 'Geoparken zetten niet in op conserve ring, maar op het verhaal: de ontstaans geschiedenis, de menselijke invloeden en toekomstgericht duurzame ontwikkeling,' zegt Jonkers. 'Geen hekwerk, geen kassa, wel een netwerk en een keurmerk.' Slock voegt daaraan toe: 'De status van Geopark biedt, denken wij, alleen maar kansen. We willen een netwerk vormen dat bestaande initiatieven, organisaties, overheden, opleidingen, wetenschappers en ondernemers in het gebied verbindt. De betrokkenheid moet vooral van onderaf komen. Het initiatief voor het Geopark is een goed voorbeeld. Het werd enkele jaren geleden genomen door lokale organisaties op de Brabantse Wal, en is, omdat mensen enthousiast werden, uitgebreid naar Zeeland en Vlaanderen.' Intussen is ook de ZMf betrokken bij dit netwerk met Mascha Dedert als contactpersoon. als 'een levend klimaatlaboratorium'. Hier hebben mensen met vallen en opstaan leren omgaan met klimaatverandering, en met de consequenties van hun eigen ingrepen zoals turf steken waardoor de kans op overstromingen toenam. Bij stormvloeden bezweken dijken en verdronken honderden dorpen. Eind vorige eeuw leidden hoge waterstanden tot innovatieve beschermingsplannen zoals de Deltawerken (Nederland) en het Sigmaplan (België). Dit heeft tot gevolg dat dit de meest beschermde delta wereldwijd werd, met de Oosterscheldekering als icoon.' Levend klimaatlaboratorium 'Het overkoepelend thema van het Geopark wordt klimaatverandering. Het stroomgebied van de Schelde heeft in de loop der jaren namelijk enorme klimaatveranderingen meegemaakt. Al duizenden jaren fungeert dit estuarium geologisch morfologische site X estate voormalige loop rivier site met natuurwaarde natuurpoorten huidige loop rivier landschappelijke site verdronken dorpen natuurgebieden cultuurhistorische site aquacutture steden ols toegangspoort toeristisch educatieve site forten militoire site verded ïg ingslin ies bijzondere geosrte atlantic wall Legenda 4 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 4