Er is geen ander gebied in de wereld waar de invloed van de mens in de laatste paar duizend jaar op geologie en landschap zo van betekenis was. Omslag 'Er is geen ander gebied in de wereld waar de invloed van de mens in de laatste paar duizend jaar op geologie en landschap zo van betekenis was. Tot de dag van vandaag worden de inwoners geconfronteerd met de uitdagingen. Recente studies laten een zeespiegelstijging zien van 1 tot 3 meter aan het einde van deze eeuw. Extreme droogte en hevige regenval zijn niet meer uitzonderlijk. Door goed naar het verleden te kijken, kunnen we misschien leren hoe we in de toekomst moeten omgaan met klimaatverandering en de aanpassingen die dat vergt,' zeggen Jonkers en Slock. Geoparken in Europa. Kaart: UNESCO. Walter Jonkers is fysisch-geograaf en senior-beleidsmede werker Bodem en Ondergrond bij de Provincie Zeeland. Daniëlle Slock werkt bij de Provincie Noord-Brabant en is programmamanager Geopark Schelde Delta. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Wat is een Geopark? Geoparken zijn gebieden waar geologisch erfgoed van internationale waarde op een integrale manier wordt beheerd. Educatie en duurzame ontwikkeling staan centraal. De geologische geschiedenis, de cultuurhistorie, de hedendaagse cultuur en de natuur bepalen samen de identiteit van het gebied. In een Geopark maken inwoners zelf dit verhaal zichtbaar. De gedachte daarachter is dat hoe meer men over een gebied weet, hoe zorgvuldiger en duurzamer met de omgeving wordt omgegaan. Geosites Zo'n park heeft plaatsen (geosites) waar deze geologische erfenis inwoners en bezoekers inspireert. De aanwijzing tot Geopark gebeurt door Unesco. Anno 2019 zijn er 140 Geoparken in 38 landen. Nederland telt tot nu toe één Geopark: De Hondsrug, op de grens van Drenthe en Groningen. Geopark Schelde Delta wil zich volgend jaar kandidaat stellen en het predicaat in 2022 binnen halen. Voor meer informatie: www.europeangeoparks.org www.dehondsrug.nl www.scheldedelta.eu wantij januari 2019 5

Wantij | 2019 | | pagina 5