We zitten nu in een geologisch gezien warme periode waarin de mens er nog een schepje bovenop doet. Een warmer klimaat betekent dat het natter wordt en de zeespiegel stijgt. Dat komt door het smelten van de ijskappen en het uitzetten van het zeewater. Geologisch gezien is dat echter geen nieuws. Er zijn vroeger koudere en warmere periodes geweest met als gevolg een lagere of hogere zeespiegel Zeespiegel Terug in de tijd IJstijden Willem de Weert 'Klimaatverandering is van alle tijden,' zegt Kees Kasse, geboren Zeeuw en aardwetenschapper aan de VU Amsterdam. 'Klimaatverandering ontkennen is wetenschappelijk nonsens. Het klimaat verandert al miljoenen jaren en zal ook blijven veranderen, mét of zonder mensheid. Dat heeft te maken met variaties van de baan van de aarde om de zon en met variaties in de schuine stand van de aardas. Dat zijn langdurige cycli, daar doe je niks aan. Ook spelen aardse zaken als vulkanisme, veranderende patronen van zeestromen en dergelijke een rol. De stijging van de zeespiegel begon sinds de laatste ijstijd 11.700 jaar geleden afliep. Ook dat is niet nieuw. In heel koude periodes stond de zee 120 meter lager dan nu, maar in warme tijden 40 meter hoger. Nieuw is echter 'de factor mens' met de uitstoot van broeikasgassen: het versterkte broeikaseffect. Wij doen er nog een schepje boven op. Kees Kasse neemt ons mee terug in de tijd, ver terug. Zie de tijdschaal op bladzijde 8. 'In het Vroege Oligoceen (1), dat was ongeveer 30 miljoen jaar terug, was het klimaat veel warmer. De zeespiegel stond 40 meter hoger dan nu. Heel het gebied dat het beoogde Geopark omvat, was toen een ondiepe tropische zee waarin bijvoorbeeld haaien zwommen. Haaientanden uit die tijd spoelen nu nog aan op de stranden van Nieuwvliet-Bad en Ritthem. In de groeve van Nieuw-Namen is een zeer oud strand te zien. (Zie andere artikelen in deze Wantij.) Toen is de Boomse klei gevormd waardoor de Westerscheldetunnel gegraven is.' 'We slaan even miljoenen jaren over, waarin er ook van alles gebeurde, en landen circa 18.000 jaar geleden in de laatste ijstijd. Het Late Pleniglaciaal (2) was een hele koude periode. Het landijs was eerder al een keer in Nederland geweest en had daar zwerfkeien en stuwwallen achtergelaten. Nu reikte het ijs vanaf de Noordpool tot het noorden van Duitsland. Bij ons was de ondergrond permanent bevroren. Het landschap was een toendra. Stel je daarbij het huidige landschap van het noorden van Alaska en Siberië voor. De zeespiegel stond toen op - 90 m NAP, de Noordzee was 6 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 6