sa In koude periodes stond de zee 120 meter lager dan nu, in warme tijden 40 meter hoger. Zand Wadden Romeinen Overstromingen CLIMATE LIVING LAB SCHELDT DELTA9 Plompe Toren van Koudekerke, een van de verdronken dorpen in Zeeland. Foto: Loes de Jong. verdwenen. Je kon zo naar Engeland wandelen, dat toen nog geen eiland was maar vast zat aan het Europese continent. De Thames was een zijrivier van de Rijn, Maas en Schelde die samen één grote rivier vormden die richting Het Kanaal stroomde. Dit rivierenlandschap is de top van het zand waar nu in Zeeland op geheid wordt.' Aan het einde van de laatste ijstijd koelde het klimaat nog een laatste keer af, zodat er rond 12.000 jaar geleden (Jonge Dryas, 3) een minimale plantengroei ontstond. Krachtige westenwinden woeien van de droge Noordzeebodem en van rivierbanken in de Schelde een laag zand over ons land (dekzand). De grote duinen op de Brabantse Wal en de Kalmthoutse Heide zijn daar het resultaat van.' 'Tijdens het Holoceen (11.700 jaar geleden tot nu) werd het klimaat warmer en natter. De grote ijskappen op Scandinavië en Noord-Amerika smolten af waardoor de zeespiegel razendsnel ging stijgen, aanvankelijk met meters per eeuw. Vanaf de Atlantische Oceaan liep het gebied van de Noordzee onder water (Vroeg Subboreaal, 4). Zeeland veranderde in een waddengebied waarin (oude) zeeklei werd afgezet. Die vind je op enkele meters diepte onder het huidige maaiveld.' 'Zo'n vijfduizend jaar geleden zwakt de zeespiegelstijging af. Het water bleef wel stijgen, maar langzamer. Door sedimentatie werden de eerste contouren van de Nederlandse kust zichtbaar: strandwallen. De zeegaten in de kust vulden zich op en daarachter ontstonden uitgestrekte veenmoerassen (Laat Subboreaal, 5). Het zou niet lang meer duren of de Romeinen wandelden de delta binnen. Denk aan de Nehallenniatempel bij Colijnsplaat, waarvan de resten in de Oosterschelde zijn opgevist. Vanaf nu vinden er ingrepen door de mens in het landschap plaats, zoals turf- en zoutwinning. Dit zou je een beginpunt kunnen noemen van een nieuw geologisch tijdperk: het Antropoceen.' 'En zo zijn we met reuzenstappen beland in het geologische tijdperk van nu: het Late Holoceen (6). Hierin steeg de zeespiegel verder omdat het klimaat nog steeds warmer werd en wordt. De monding van de Schelde is een gebied op de grens van zee en land geworden: Zeeland. De mens grijpt diep in het landschap in met polders, dijken en Deltawerken in de niet aflatende strijd tegen het stijgende water.' 'Dit verhaal is nooit af,' zegt Kasse. 'In de afgelopen eeuwen steeg de zeespiegel met gemiddeld 15 cm per eeuw, maar nieuwe scenario's spreken van een mogelijke stijging naar minimaal 1 meter per eeuw. Je kunt je afvragen of traditionele oplossingen soelaas blijven bieden, zoals dijken en dammen bouwen en zandsuppleties op de stranden. Het is onmiskenbaar dat de Nederlandse bodem zakt en de zeespiegel verder stijgt. Misschien kunnen we beter meebuigen met de natuur in plaats van de natuur bestrijden. Don't panic, accept. Building with nature, om wat Engelse termen te gebruiken. De geologische geschiedenis laat zien dat de natuur tot veel in staat is, enorm veerkrachtig is en dat de veranderingen in landschap en klimaat immens zijn geweest. Dat is van alle tijden.' Dr. Kees Kasse studeerde fysische geografie aan de VU Amsterdam en is universitair hoofddocent Aardwetenschappen. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij januari 2019 7

Wantij | 2019 | | pagina 7