•".'lï:' Klimaatverandering is niet enkel voorbehouden aan het tijdperk van de mens. Het klimaat op aarde is nooit stabiel geweest, maar het proces gaat normaal gesproken zo langzaam dat het zich onttrekt aan menselijke observaties. Bovendien zijn de effecten ervan veelal pas later merkbaar. Alsof de natuur het zelf nog niet in de gaten heeft dat het kouder of juist warmer is geworden. Oer-Schelde Gat in de tijd leester Van der Heijden groeve in Nieuw-Namen. Foto: Geopark Schelde Delta. I Aspiring Unoscc ftlcr.nl ftnoPnrk Peter Maas Het landschap heeft soms een verrassend sterk geheugen. Een fraai voorbeeld daarvan vinden we 'op de Kouter', op de Vlaams-Nederlandse grens bij Nieuw- Namen. Je staat hier zo'n vijf meter boven NAP, op een voor Zeeland merkwaardige hoogte. Het is dankzij de 'Meester van der Heijdengroeve' dat we getuige kunnen zijn van de bijzondere opbouw. Allerlei kleine zandlaagjes zijn op elkaar gestapeld, met daartussen tal van fossiele schelpjes. Sommige van de soorten die hier gevonden worden komen niet eens meer in onze streek voor, maar zijn meer bekend uit Midden- of Zuid-Europa. Kennelijk was dit ooit een strandvlakte en lag die meters hoger dan het huidige strand. Het landschap vertelt ons dat op deze plaats ooit de zeespiegel een stuk hoger stond én dat het een stuk warmer was dan nu. Het zijn lagen die afgezet zijn tijdens het Plioceen, circa 3,5 miljoen jaar geleden. Deze strandvlakte strekte zich uit over een veel groter gebied dan de omgeving van Nieuw-Namen. Maar alleen hier zijn deze lagen gespaard gebleven. Alles om De Kouter heen is in de loop der tijden weggeslagen, geërodeerd en afgevoerd door de 'Oer-Schelde'. Maar door de aanwezigheid van harde lagen waarin ijzer is neergeslagen, kreeg de rivier geen grip op dit stukje landschap. Er is nog een bijzonder fenomeen in deze groeve waar te nemen. Bovenop de oude lagen van het Plioceen, is dekzand afgezet in het Laat-Pleistoceen, ongeveer 10.000 jaar geleden. Toen werd zand vanuit het droog staande Noordzeebekken met de wind meegevoerd en in dekzandruggen afgezet. Het is vooral deze overgang tussen het Plioceen naar het Pleistoceen, die de groeve uniek maakt. Het grensvlak tussen de twee geologische lagen markeert een zogenaamd 'hiaat', een gat in de tijd. Lagen van 3,5 miljoen jaar worden direct gevolgd door lagen van 10.000 jaar oud. Waar is de tussenliggende periode gebleven? Er is geen spoor van terug te vinden. We hebben geen idee hoe het klimaat toen was of wat er aan levensvormen of ecosystemen waren. De Meester van der Heijdengroeve leert ons dat het klimaat voortdurend verandert en dat daardoor de zeespiegel vele tientallen meters hoger of lager kan komen te staan. Niet onbelangrijk is te beseffen dat ook alle daarbij beho rende levensvormen veranderen en niet zelden van de aardbodem verdwijnen. Op z'n best laten ze fossiele sporen na. Peter Maas is boswachter bij Staatsbosbeheer. Bron:Tebbens, L.A. en S. Kluiving2011: Nieuw Namen Meester van der HeijdengroeveHulsterloostraat. Archeologische begeleiding en geologische profielopnamen. BAAC rapport A-10.0427 wantij januari 2019

Wantij | 2019 | | pagina 9