Energie-eiland in de Westerschelde Zeeland staat voor een aantal opgaven die een grote invloed zullen hebben op toekomstige ontwikkelingen in de provincie. De voorspelde zeespiegelstijging en de energietransitie vragen om oplossingen met raakvlakken op het gebied van ruimtelijke ordening, landschappelijke inpassing en niet te vergeten de gevolgen voor de natuur. Dunkelflaute Land uit de zee Prijsvraag Nieuw leefgebied Mascha Dedert Daarmee komen de gewaardeerde weidsheid van het Zeeuwse landschap en de hoge natuurwaarden van de Zeeuwse delta nog verder onder druk te staan. Dit vraagt om innovatieve en gedurfde ideeën die de unieke gebruiksfuncties van Zeeland kunnen versterken en tegelijkertijd bijdragen aan de realisatie van de opgaven. Hoe geeft men vorm aan de doelstellingen om duurzame energieopwekking te vergroten? En een vraagstuk dat daaruit volgt: hoe zorgen we dat de energie die duurzaam opgewekt wordt voor langere tijd kan worden opgeslagen? Want energieopwekking door zon en wind is onderhevig aan fluctuaties gecontroleerd door of de wind waait en de zon schijnt. In perioden van windstilte en donkerte zal dus bijna geen energie worden opgewekt. De Duitsers noemen deze perioden 'Dunkelflaute'. Met dit probleem in het achterhoofd is een consortium, waar de ZMf onderdeel van uitmaakte, aan de slag gegaan om een concept te bedenken dat een oplossing biedt voor de opgaven, maar ook recht doet aan de unieke kenmerken van Zeeland. Zeeland is een provincie van eilanden, een land in zee. Maar misschien is een betere omschrijving een land uit de zee. De geschiedenis van Zeeland laat een afwisseling zien van het ontstaan en verdwijnen van eilanden. De aanwas van nieuw land werd vooral bepaald door aanslibbing, een proces waar vorige bewoners met inpoldering optimaal gebruik van maakten. Het creëren van een eiland past binnen de ontstaansgeschiedenis van het deltagebied waar Zeeland onderdeel van is. Voor de prijsvraag 'Energielandschap van de Toekomst' bedacht het consortium een oplossing voor de Dunkelflaute in combinatie met multifunctioneel gebruik. Een energie-eiland voor de kust van Zeeland dat de energie, opgewekt in de nieuwe windparken Borsele I en II, kan opslaan. Hiervoor wordt een nieuwe technologie gebruikt waarbij de opgewekte energie wordt opgeslagen in zakken met zout en zoet water. Deze drijven in water binnenin het eiland in combinatie met zonnepanelen die zorgen voor extra energieopwekking. Maar het energie-eiland geeft ruimte aan meer gebruiksfuncties. Met oog op zeespiegelstijging kan een eiland zorgen voor de breking van de golfslag en zo kustafslag verminderen. Bij de verwachte zeespiegelstijging en meer extreme weeromstandigheden als gevolg van klimaatverandering een welkome maatregel ten behoeve van kustverdediging. Maar de toepassing van het eiland reikt verder. Voor de ZMf is het naast duurzame energieopwekking van belang dat natuurwaarden in het gebied optimaal geborgd en gerealiseerd zijn. De estuariene natuur staat onder druk. Daarnaast is het deltagebied is een belangrijke foerageer- en broedgebied voor vogels. Met de creatie van een eiland wordt ook nieuwe ruimte voor natuur gecreëerd. Met name voor vogelsoorten die onder druk staan, zoals De voorziene locatie van het energie-eiland voor de mondii van de Westerschelde. ZMf. O- 10 wantij juni 2019

Wantij | 2019 | | pagina 10