Het creeren van een eiland past binnen de ontstaans geschiedenis van Zeeland' Draagvlak Impressie van het energie-eiland voor de Zeeuwse kust. ZMf Eervolle vermelding Het idee van het 'Energie-eiland in de Westerschelde', is tweede geworden, met een eervolle vermelding, in een landelijke ontwerpwedstrijd gericht op landschappelijke inpassing van duurzame energie. Het idee 'Energie-eiland in de Westerschelde' is ontstaan uit een samenwerking tussen Feddes/ Olthof landschapsarchitecten (verantwoordelijk voor het ruimtelijk ontwerp), Energy Indeed, Zeeuwse Milieufederatie, Adviesbureau Haver/ Droeze, Svasek Hydraulics en Aquabattery, onder leiding van Qirion Energy Consulting. plevieren en visdiefjes, kan het eiland een nieuw leefgebied bieden. Aquacultuur, een belangrijke economische pijler in Zeeland, staat ook onder druk. Het verplaatsen van bepaalde vormen van aquacultuur naar de voordelta en open zee zal zowel de opbrengst als de natuurwaarden in de deltawateren ten goede komen. Het energie-eiland kan als testlocatie functioneren voor de teelt van schelpdieren en wieren. Voordat een energie-eiland is gerealiseerd is er nog een lange weg te gaan. Naast de bekostiging van het project is ook de exacte locatie nog een punt van discussie. Er is met vele belangen rekening te houden, zoals de scheepvaart. Daarnaast is de aanleg van een eiland voor de kust gebonden aan complexe regelgeving. De eerstvolgende stap die het consortium wil zetten is het uitvoeren van een verkenning en haalbaarheidsstudie. Hierbij zal het maatschappelijk draagvlak een belangrijk onderwerp zijn. Net als bij het natuurlijk ontstaan van een eiland in het verleden zal het proces naar de kunstmatige aanleg aan een energie eiland zijn tijd vragen. Belangrijk is dat het eiland een breed geaccepteerd onderdeel vormt van Zeeland, waarin mogelijke gebruiksfuncties optimaal benut worden. Wanneer dit gerealiseerd kan worden zijn de voordelen talrijk. Voor meer informatie: www.haverdroeze.nl/wp-content/ uploads/2019/02/def-zeeland.pdf www.pzc.nl/zeeuws-nieuws/plan-voor- energie-eiland-voor-zeeuwse-kust Mascha Dedert is Programmamanager Deltawateren bij de ZMf. wantij juni 2019 11

Wantij | 2019 | | pagina 11