'De branche is behoudend en de overheid geeft geen duidelijke richting' Trias Energetica Branche en overheid Isolatie isolatie, warmtepompen, zonnepanelen, ventilatie en subsidies. Daarbij ook nog eens een technische en financiële onderbouwing. Onze woning is levensloopbestendig met een slaapkamer en badkamer op de begane grond. Boven nog twee slaapka mers en een kleine badkamer en wat bergruimte. De totale bruto vloeropper vlakte is circa 190 m2 met een bruto inhoud van ruim 600 m3. Op basis van een programma van eisen ontwierp architect Herwig Minnen van Architecten Alliantie een woning met een moderne vormgeving. Zeer onderhoudsarm, door toepassing van gevelbeplating in zink, steenstrips en aluminium kozijnen. 'Vanaf 2001 zijn wij in onze projecten al bezig met duurzaam bouwen,' vertelt Minnen. 'Hierbij hanteren wij de logica van de 'Trias Energetica' en de principes van het 'Passiefhuis'. Zo hebben wij dit toegepast in de eerste CO2-neutrale straat van Nederland in Grijpskerke, waarmee we de Passiefbouwen award voor nieuw bouw hebben gewonnen. Ook in bestaande gebouwen is energieneutraal haalbaar. Je moet er met je gebouw naar toe groeien. Je begint met een goed georiënteerd, goed geïsoleerd en luchtdicht casco (1ste stap in Trias Energetica) en je bekijkt in de vervolg stappen (o.a. op het gebied van installa ties) wat praktisch haalbaar is op dit moment of in de toekomst. Maak gebruik van regelingen en subsidies.' Jan Adriaanse van Adriaanse Bouw realiseerde de afgelopen jaren diverse energieneutrale en gasloze woningen. Volgens hem gaat deze ontwikkeling langzaam; "De branche is behoudend en daarnaast geeft de overheid geen duidelijke richting. Dat betekent echter niet dat het niet haalbaar is; het is alleen lastiger en duurder." Om een indruk te geven van de extra maatregelen die wij troffen om zo veel mogelijk duurzaam en ook nog eens energie-neutraal te bouwen, hebben wij dit samengevat in een vijftal onderwerpen. Duurzaam bouwen De woning is geheel in houtskeletpanelen opgebouwd op een fundering van circa 60 cm schuimbeton met daarop een constructievloer, zonder heipalen. De gevels zijn uitgevoerd in zinkbeplating en steenstrips. De buitenkozijnen zijn van aluminium. Vanzelfsprekend is gewerkt met hoogwaardige isolatiematerialen in het houtskelet. De RC-waarden van vloer, gevel en dak zijn respectievelijk 6,5, 7,5 en 8,5. Zeer ruim boven de waarden van het bouwbesluit die respectievelijk 3,5, 4,5 en 6 zijn. Overal is triple HR+++ glas toegepast dat ca. 33% beter isoleert dan HR++ glas. Bovendien dempt dit geluiden van buitenaf beter. Verwarming en warm water De keuze viel al snel op een bodemwarm tepomp met driehonderd liter boiler in combinatie met vloerverwarming in de gehele woning. Door de zeer hoge isolatiewaarden van de woning is verwarmen met een lage temperatuur goed mogelijk en tevens kan het leiding netwerk van de vloerverwarming in combinatie met de warmtepomp gebruikt worden voor koeling. Per ruimte is de temperatuur met een thermostaat instelbaar. Uiteraard is het warme tapwater in de woning ook afkomstig van de warmtepomp. Elektriciteit We konden op het lessenaardak 24 full black zonnepanelen van elk 300 Wp kwijt. De hellingshoek is 28 graden, waardoor een nagenoeg optimaal rendement wordt behaald, mede dankzij een power-optimizer. De oriëntatie op de zon is zuidwest en er is geen schaduwwerking van bomen en andere gebouwen te verwachten. Ventilatie De ventilatie-installatie is uitgevoerd met natuurlijke toevoer en mechanische afzuiging met in de woonkamer een CO2-sensor en in twee badkamers standenschakelaars. In de keuken geen afzuigkap maar een inductiekookplaat met centrale afzuiging. Eind juni hopen we onze nieuwe woning te betrekken. Over een jaar zullen we weten hoe energieneutraal de woning in werkelijkheid is. Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie wantij juni 2019 13

Wantij | 2019 | | pagina 13