De noodzaak van gedragsverandering Afname biodiversiteit groter probleem dan energietransitie Een halve eeuw geleden werd de Club van Rome opgericht door Europese wetenschappers die hun bezorgdheid over de toekomst van de wereld voor het voetlicht brachten. In 1972 publiceerden zij 'Grenzen aan de groei'. Ondanks grote bekendheid, bleef de invloed van deze club beperkt. De economische groei ging ondertussen gewoon door, en daarmee ook de vervuiling van lucht en water, uitputting van de bodem en sterke achteruitgang van de biodiversiteit. Onderdeel van de natuur Biodiversiteit Gratis ecosysteemdiensten Guido Krijger We zijn nu in de tijd aangekomen dat klimaatverandering en energietransitie op de politieke agenda staan en duurzaamheid een populair begrip is. Betekent dit dat de mens zich realiseert dat we ons eigen nest vervuilen en dat we snel een andere koers moeten gaan varen? Of hebben we te maken met weer een nieuwe pijler in de economie? Een versnelde temperatuurstijging is te wijten aan onze industrialisering, waarbij het gebruik van fossiele brandstoffen een belangrijke rol speelt. Maar het probleem reikt veel verder. Met onze huidige leefstijl produceren we niet alleen te veel CO2, we verwoesten ons eigen leefmilieu. Terwijl de natuur op aarde toch de basis is van ons bestaan. We zijn blijkbaar in onze ontwikkeling vergeten dat wij een onderdeel zijn van de natuur, dat wat wij de natuur aandoen, ook onszelf aandoen. Biodiversiteit is meer dan alleen de diversiteit aan soorten. Het gaat om de diversiteit aan soorten die onderling in een samenhangend geheel - een ecosysteem - met elkaar en met hun omgeving verbonden zijn en zich voortplanten. Verlies aan biodiversiteit is meer dan alleen het verlies van soorten. Hoe minder oorspronkelijke soorten, hoe onstabieler het ecosysteem wordt. Ecosystemen leveren onophoudelijk producten en diensten die onmisbaar zijn voor mensen. Een schorrengebied bijvoorbeeld beschermt ons land tegen erosie, biedt leefruimte aan planten en dieren, produceert zilte groenten, filtert de lucht, zuivert het water, legt koolstof vast en biedt ruimte voor natuurbeleving. En natuurbeleving heeft weer een positief effect op onze gezondheid. 'De ecosysteemdiensten staan onder druk met als gevolg uitsterven van soorten, massale immigratie van volken zonder dat hier echt actie wordt ondernomen.' Dat is de waarschuwing van honderden wetenschappers van IPBES (The Inter- 14 wantij juni 2019

Wantij | 2019 | | pagina 14