'De aarde heeft meer natuur, meer biodiversiteit nodig' Energietransitie Samenwerken met de natuur De zonbron van alles. Foto: Jos Willemsen. governmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services), een groep wetenschappers. Zij stelden in opdracht van de Verenigde Naties een dik rapport op waarin ze laten zien dat de afname van de natuur een veel groter onderwerp is dan alleen de energietransi tie. Met de energietransitie tackelen we namelijk niet het echte probleem. Achter de klimaatverandering gaan namelijk andere dingen schuil: de afname van de bossen, de overexploitatie van zee en bodem en de vervuiling van lucht en water. De studie laat zien dat duizenden soorten met uitsterven bedreigd worden, dat wij de natuur gebruiken in een tempo dat ver uitstijgt boven het vermogen om zich te kunnen herstellen en dat het vermogen van natuur om mensen te voorzien in voedsel en schoon water, steeds meer beperkt wordt tot bepaalde regio's op aarde. In dit rapport van de Verenigde Naties is bijvoorbeeld uitgerekend dat de gratis ecosysteemdiensten in de vorm van schoon water en lucht, in de Verenigde Staten een waarde hebben van 24 biljoen dollar per jaar. De bevruchting van gewassen door bijen alleen al wordt geschat op 577 miljard dollar. Vreemd genoeg worden deze cijfers in de gangbare economie niet meegeteld. Voor Jacob Van Berkel, lector Duurzame Energie in de Delta, is er geen andere weg naar duurzame energie dan zon, wind en water (zie artikel in deze Wantij). Daarin heeft hij natuurlijk gelijk: we moeten stoppen met het gebruik van fossiele brandstoffen. Maar er is veel meer loos. De aarde is uit evenwicht en vormt een ongezonde leefomgeving voor de mens. De aarde heeft meer natuur, meer biodiversiteit nodig. Vanuit die context bezien lijkt het me niet slim om energie uit de ruimte op te vangen en transformeren in elektriciteit om dat vervolgens te gebruiken voor producten en diensten, terwijl de natuur zelf ook in staat is om deze energie direct om te zetten in waardevolle producten en ecosysteemdiensten. Voorbeelden zijn waterzuivering, voedsel-, hout- en medicijnproductie en schone lucht. Zo werd in New York de drinkwatervoor ziening beschermd door 1,5 miljard dollar te investeren in de omliggende bergbossen in plaats van een nieuwe zuiveringsinstallatie te bouwen voor 8 miljard dollar. Het overgrote deel van de opgewekte elektriciteit wordt gebruikt om de economie draaiende te houden en werkgelegenheid te creëren, waarbij veel producten en diensten niet ten goede komen aan een schone aarde en aan het welzijn van de mens. Dit vraagt om een herziening van ons economisch systeem, waarbij de nadruk wél komt te liggen op het realiseren van waardevolle producten en diensten. Een systeem waar de natuur niet alleen wordt gezien als een fijn decor voor de wandeling op zondagmiddag. Een systeem waarin mensen meer zingeving ervaren doordat zij bijdragen aan een groter geheel. Een systeem dat ook aansluit bij een zichtbare trend waarbij steeds meer mensen verlangen naar eenvoud, naar meer verbonden zijn met de natuur met minder spullen en appara ten. Er is dus niet alleen een energietransi tie nodig, maar ook een gedragstransitie en herwaardering van de natuur. Voor meer informatie: www.ipbes.net en www.biodiversiteit.nl Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. wantij juni 2019 15

Wantij | 2019 | | pagina 15