USD®™ Kernenergie Minder groot en meer klein Voorjaarstrek Kolenstook Scheide-ziekte 'Wat is er mis met het weer?' (Jan van Arkel, Stichting Ekologie, nr.3/4 1983 Amsterdam). In de recensie wordt gesproken over een mogelijke weer- en klimaatverandering. 'De vraag is, of dat te wijten is aan natuurlijke oorzaken, of dat wij mensen bezig zijn het patroon te verstoren?' De term 'broeikaseffect' valt. Bannink pleit om geen risico te nemen en pleit voor een transitie naar duurzame energiebronnen, milieuvriendelijke landbouw, behoud van het tropisch regenwoud en brandstofbesparing. Een ander heet hangijzer in het eerste jaar van Wantij was kernenergie. Zeeland was sinds 1973 een kerncentrale rijk. Bannink zet in Wantij nr. 5 (1984) de kosten voor de bouw van een tweede kerncentrale, waarvan toen sprake was, op een rij. Hij vindt dat door de vele aandacht voor de problemen met radioactief afval, de reusachtige kosten van kernenergie te veel naar de achtergrond geschoven worden. Bannink slaat druk aan het rekenen, in guldens nog, en komt tot de conclusie dat het meer loont om in 'alternatieve energie' en energiebesparing te investeren dan in kernenergie. Twee jaar later ontploft Tsjernobyl (1986). De rest is geschiedenis. De eerste jaargang eindigde met een artikel van L.P. Roegholt waarin hij pleit voor een Provinciaal Energieplan voor Zeeland. Er liep destijds een brede maatschappelijke discussie over de energievoorziening. De opvallende conclusie van deze discussie luidde dat er een beleid nodig is van energiebesparing in combinatie met decentrale energieopwekking, vooral warmtekrachtkoppeling en windenergie. Het rapport wordt door het toenmalige kabinet Lubbers I (CDA-VVD) van tafel geschoven en Nederland ging gewoon door met centraal energie opwekken met fossiele brandstoffen en met kernenergie. Roegholt snapt er niets van: 'Zeeland heeft veel zon en is een windrijk gebied. Op verschillende plaatsen in Nederland zijn al verenigingen van moleneigenaars opgericht, die samen één of meer windmolens willen exploiteren. Kleinschalige warmtekrachtkoppeling voor ziekenhuizen, rusthuizen, flats e.d. is 1 Wantij nummer 1,maart 1984. nu reeds rendabel.' Hij pleit voor nieuwe bouwvoorschriften met ruimte voor zonnepanelen en een maximaal gasverbruik van 1.000 m3 voor standaardwoningen. 'Bovendien zei ik al dat kleinschalige technologie gunstig is voor de werkgelegenheid,' merkt hij op. Hij vreest dat windmolens en zonnepanelen straks in het buitenland gemaakt zullen worden. De schrijver eindigt met: 'We hopen dat het besef van de eindigheid van onze fossiele energiebronnen en van uranium de overheid er toe zal brengen het roer om te wenden. De toekomst is dichterbij dan het lijkt.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. wantij juni 2019 17

Wantij | 2019 | | pagina 17