Wieke 't Hart: 'Mijn afdruk is meer dan waar ik recht op heb' DE VOETAFDRUK Ze is nog maar vijftien, maar al stevig bezig met haar toekomst en die van de wereld om haar heen. Ze liep mee in verschillende Klimaatmarsen, binnen en buiten schooltijd. We zijn benieuwd naar de voetafdruk van Wieke 't Hart, met afstand de jong ste deelnemer aan deze rubriek. Vliegschaamte Lager Klimaatdag Niet gehersenspoeld 3 ha )<D Gerda Spaander Ze heeft de rubriek zelf overigens nog nooit gelezen, ze is een kind van haar tijd en leest hoe dan ook erg weinig papier, of het moet gaan om de boeken in huis. Dat huis, dat is wel apart. Ze woont met vader, moeder en broer op een grote boerderij aan de rand van Noord- Beveland. Geen gewone boerderij, maar een zorgboerderij met veel natuur, paarden en andere dieren. Ze is blij dat ze daar woont, ze verlangt niet naar de stad. 'Ik kan hier lekker paardrijden door de inlagen.' Wieke scoort op de meeste onderwerpen minimaal, behalve op die van vliegreizen. Ze is met het gezin al vaak binnen en buiten Europa geweest met het vliegtuig. Ze heeft dan ook zeker last van vliegschaamte, en is van plan te zijner tijd minder te gaan vliegen. Ze is beslist geïnteresseerd in andere landen en culturen, maar wil later liever minder reizen maken en dan langere tijd ergens verblijven, voor stage of zo. Wieke's score komt op 3 ha, wat vergele ken met het landelijk gemiddelde laag is. Maar niet vergeleken met de 1,8 ha die voor iedereen op aarde beschikbaar is. 'Het is nieuw voor me, maar het is meer dan waar ik recht op heb, en ik zal mijn best doen om mijn score lager te maken.' Wieke is op school bezig aandacht voor het klimaat te vragen. 'Ik zat in de organisatie van de Klimaatdag die we op school hebben gehouden. We hebben voorgesteld om met de school minder te vliegen (ja, schoolreisjes gaan tegenwoor dig ook met het vliegtuig), we regelen klimaatlessen voor alle klassen. Dat is echt nodig, ik verbaas me erover hoe weinig sommige leerlingen er van af weten. En we hebben klimaatneutrale hapjes geserveerd. Het geld wat daarmee binnenkwam hebben we aan het Wereld Natuur Fonds gegeven.' Wieke heeft de zorg voor milieu en klimaat weliswaar thuis met de paplepel meegekregen, met name van haar moeder (Inez Flameling). Maar toen ooit de reporter van Omroep Zeeland vroeg of ze thuis gehersenspoeld was, moest ze daar hard om lachen. 'Ik heb daar mijn eigen weg in gevonden. Overigens helpt de kennis van mijn moeder me wel als anderen onzin verkopen. Ik kom vaak tegen dat anderen fake-nieuws verkondigen, en ik probeer dat te ontkrachten. Maar toch heb ik wel vertrouwen in mijn generatie. Al vind ik de toekomst best eng. Wat moeten we met onze boerderij als het water te veel stijgt?' Gerda Spaander is medewerker van de Wantijredactie. 20 wantij juni 2019

Wantij | 2019 | | pagina 20