Parijs op z'n Zeeuws De provinciale uitwerking van het Klimaatakkoord Wie niet onder een steen geleefd heeft weet in grote lijnen wat het landelijk Klimaatakkoord is. Het beheerste niet alleen het nieuws in de afgelopen maanden, maar stond ook centraal in de provinciale statenverkiezingen eind maart. Zo gek was dat niet, want belangrijke onderdelen van het Klimaatakkoord moeten in de provincies uitgewerkt worden en tot realisatie komen. Wat is de stand van zaken? Peter Louwerse Voor de uitwerking van het Klimaat akkoord is Nederland in dertig regio's verdeeld. Eén van deze regio's is de provincie Zeeland. Elke regio stelt een Regionale Energie Strategie (RES) op. De RES Zeeland moet aangeven hoe voor Zeeland de totale opgave van 2018 tot 2050 gerealiseerd kan worden. Het plan moet eind 2019 klaar zijn. RES Zeeland Het Regionale Energie Strategie Zeeland wordt opgesteld door 115 Zeeuwse partijen, en wordt gecoördineerd door vijf partijen: Provincie Zeeland, VZG, Endures/DNWG, Impuls Zeeland en Waterschap Scheldestromen. Vanuit deze organisaties is een bestuurlijk en een ambtelijk kernteam ingericht (zie kader) en er is een gezamenlijk plan van aanpak gemaakt. In oktober 2018 zijn de sectortafels Elektriciteit, Mobiliteit en Gebouwde Omgeving gestart. Daaronder zijn sub-sectortafels ingericht, waar vooral het inhoudelijke werk wordt gedaan. Stand van zaken Mathieu van Woerkom is Manager Circulaire Economie en Energietransitie bij de Provincie Zeeland. Met hem nemen we de stand van zaken door. Hij heeft daarbij nadrukkelijk de pet op van RES- vertegenwoordiger en niet die van provincieambtenaar. 'Als RES Zeeland laten we ons niet leiden door de waan van de dag. Verkiezingen en gewijzigde politieke verhoudingen nemen de noodzaak voor regionale samenwerking niet weg. Onze opdracht en doelstellingen zijn duidelijk. Nadat conceptteksten zijn opgeleverd kan iedereen daarvan kennis nemen en op reageren. Zodra we alle opmerkingen verwerkt hebben gaan de definitieve voorstellen naar de vijf opdrachtgevers. We noemen dat 'netwerksturing.' Van Woerkom legt uit dat er tussen oktober 2018 en april 2019 hard gewerkt is door de (sub)-sectortafels. 'We zitten nu voor ongeveer zeventig procent op een concept. In mei vinden de informatieronden plaats en staat alles op de website. Iedereen mag er wat van gaan vinden. Natuurlijk verspreiden we onze voorstellen ook actief naar alle betrokken organisaties. En we zullen ook in de media van ons laten horen. We willen zoveel mogelijk mensen bereiken. Afhankelijk van de reacties zal de laatste dertig procent veel of weinig tijd vergen. Het kan twee weken duren voordat we op honderd procent zitten, maar ook drie maanden.' Zinvolle discussies Uiterlijk half oktober moeten de eindrapportages klaar zijn. Dat betekent dat in december in alle bestuursorganen (provincie, gemeenteraden, enz.) de behandeling plaats zal vinden en de Sectortafels De drie sectortafels Elektriciteit, Mobiliteit en Gebouwde Omgeving coördineren de werkzaamheden van de subtafels, signaleren overlappingen en bewaken de structuur van de eindrapportages. Bestaande ontwikkelingen en overlegvormen in het Zeeuwse zijn zo veel mogelijk aangehaakt. In Zeeland zijn geen tafels Industrie en Landbouw ingericht omdat er op deze gebieden al diverse overlegvormen zijn, zoals bijvoorbeeld de landelijke landbouwtafels en het Smart Delta Recources. De resultaten daarvan worden meegenomen in de RES Zeeland omdat zij relaties kunnen hebben met andere sectortafels. Bijvoorbeeld bij het aanleggen van buisleidingen tussen bedrijven kan dat gevolgen hebben voor het leveren van restwarmte voor de Gebouwde Omgeving. wantij juni 2019 3

Wantij | 2019 | | pagina 3