'Nieuwbouwwijken kunnen in het algemeen beter elektrisch verwarmd worden' Sinds november 2015 zijn in de Oosterscheldekering getijdeturbines in werking. Foto: Paul Paulus. Bestuurlijk kernteam RES Zeeland Ben de Reu (provincie Zeeland) Derk Alssema (gemeente Goes) Peter Ploegaert (gemeente Sluis) Gert van Kralingen (Waterschap Scheldestromen) Koen Verbogt (Enduris/DNWG) Dick ten Voorde (Zeeland Impuls) Ambtelijk kernteam RES Zeeland Mathieu van Woerkom (provincie Zeeland) Marcel Aanen (gemeente Borsele) Evert Swart (Waterschap Scheldestromen) Gido Willemse (Enduris/DNWG) Carola Helmendag (Zeeland Impuls) warmtenetten of groen gas. Over twee jaar moet per wijk bekend zijn welke bron het meest geschikt is voor verwarming van de gebouwen. Iedereen moet weten waar hij aan toe is. Stel je wilt graag elektrificeren, maar in jouw wijk maakt restwarmte een grote kans. Dan kun je daar beter op wachten.' Sectortafel Mobiliteit 'Over vijf jaar zullen er tien keer zoveel elektrische auto's rijden. Verwachting is dat in 2030 tussen de 20 en 30 van de auto's elektrisch is. Dus kun je uitrekenen hoeveel oplaadpalen er nodig zijn, gespecificeerd op wijkniveau. Op basis van verschillende data die we over Zeeland hebben, is dit goed te voorspel len. We beschikken in Nederland over heel veel gegevens, waar we analyses mee kunnen doen. De resultaten hebben we in kaarten gezet. In Zeeland houden we daarbij ook rekening met de recrea tie. Zo nemen we strandbezoek en campings mee. De vraag is nu of we het aanleggen van een dekkend laadpalen- netwerk overlaten aan de markt of moet de overheid regie houden?' Voor meer informatie: www.zeeuwsenergieakkoord.nl Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. wantij juni 2019 5

Wantij | 2019 | | pagina 5