Duurzame energie vraagt andere kijk op het landschap 'Windmolenparken en zonneweides in het Zeeuwse landschap. We zullen er aan wennen, niet als noodzakelijk kwaad, maar omdat we het zelf willen. Het levert schone energie, werkgelegenheid en inkomsten op.' Dat zegt Jacob van Berkel, Lector Duurzame Energie in de Delta. Voor hem is er geen andere weg naar duurzame energie dan zon, wind en water. Meer ruimte Voldoende ruimte Willem de Weert 'Het tijdperk van de fossiele brandstoffen loopt af. Ze zijn niet duurzaam en ze warmen de atmosfeer op. Kernenergie is voorlopig passé, te duur, niet duurzaam en er is nog geen oplossing voor het radioactief afval. Voor wachten op nieuwe kernenergie-technieken is geen tijd. We hebben al een geweldige kernreactor die nog miljarden jaren meegaat: de zon. We kunnen de energie van de zon direct benutten, zonnepanelen dus, en daarnaast ook afgeleide vormen zoals windenergie en waterkracht.' 'Elektriciteitscentrales zoals we nu kennen hebben een zeer grote energiedichtheid en vragen daarmee weinig ruimte. Ze domineren slechts lokaal het landschap. Duurzame energiebronnen vragen veel meer ruimte. Het Zeeuwse landschap verandert daardoor. Het is in dat opzicht goed om te realiseren dat we vóór de komst van fossiele brandstoffen, wél gewend waren aan extensieve energiebouw. Neem bijvoorbeeld de turfwinning, die legde een groot ruimtebeslag. Omdat fossiele brandstoffen ondergronds gewonnen worden, is onze energievoorziening voor een deel uit het zicht geraakt.' 'Strikt genomen kan duurzame energie alleen uit de ruimte komen. Alles wat aan de aarde zelf onttrokken wordt verandert de aarde immers op een onnatuurlijke wijze. Het punt is wel dat energie uit de ruimte met een betrekkelijk lage energie dichtheid op aarde komt en daarom veel Windpark Krammer vanaf de Grevelingendam. Foto: Loes de Jong.

Wantij | 2019 | | pagina 6