"r- Landbouw Noordzee Golf- en getijdenenergie oppervlak vraagt. Toch is er in principe voldoende ruimte. Zelfs Zeeland met een betrekkelijk grote energievraag, kan in de eigen energiebehoefte voorzien. Het huidige totale provinciale gebruik van ongeveer 130 PJ (Peta joule) zou met de huidige stand van de techniek kunnen worden opgewekt met ongeveer 250-350 km2 aan zonnevelden of met ongeveer 750-1.000 km2 ruimte (inclusief de bruikbare ruimte tussen de turbines) voor windturbines. Dat is respectievelijk ongeveer 10 en 30% van het totale oppervlak van Zeeland (2.934 km2 waarvan 1.787 km2 land en 1.147 km2 water). Natuurlijk is dit een fors oppervlak. Door besparing en techniekverbetering zal het benodigde oppervlak voor duurzame energie op den duur kleiner worden.' 'Je kunt ook naar de landbouw kijken. Het huidige areaal van 1.369 km2 betreft in feite ook een vorm van energiebouw, maar dan voor de voedselproductie (grotendeels bedoeld voor export). Als een deel van de landbouwgrond ingezet wordt voor de elektriciteitsproductie, zou Zeeland energieneutraal kunnen zijn.' Een veelgehoord argument tegen is dat landbouw voor voedsel gereserveerd moet worden. Maar als we de voedsel keten wat efficiënter maken, bijvoorbeeld door eten van minder vlees te produce ren, maken we ruimte vrij voor duurzame energie.' 'Ook het zicht op het water zal veranderen, zeker de Noordzee. Het theoretische potentieel voor offshore windenergie is 1,7 keer het huidig Nederlandse energiegebruik. Op dit moment staat op het Nederlandse deel van de Noordzee 1 GW aan windturbines opgesteld. In 2030 moet dat uitgebreid zijn naar het tienvoudige. Het potentieel van drijvende zonneparken is zelfs nog groter, bijna 3 keer de huidige energie vraag van Nederland. Maar de vraag is of zo'n drijvend oppervlak stabiel kan worden gehouden, ook onder extreme weersomstandigheden.' 'Het theoretisch potentieel voor golfener- gie en getijdenenergie is bescheidener, maar het voordeel is dat deze energiebron nen goed voorspelbaar zijn. Op dit moment doen we onderzoek naar de mogelijkheid van een getijdencentrale in de Brouwers- dam en de Grevelingendam. Hier liggen kansen in de combinatie met een pompge- maal. Met het stijgen van de zeespiegel, het extremer worden van de neerslag en het inklinken van de bodem, wordt het in de toekomst noodzakelijk om oppervlakte- water uit de Delta naar buiten, naar de Noordzee, te pompen. Getijdecentrales die elektriciteit produceren en overtollig water naar buiten pompen, zijn twee vliegen in één klap.' Van Berkel meent dat de ambitie van de Provincie en Regionale Energie Strategie (RES) wel wat hoger kan. 'De Zeeuwse landbouw en industrie zijn nu geen onderdeel van Klimaattafels, terwijl juist daar veel winst is te boeken. Blijkbaar rekent de Provincie hier wellicht te gemakkelijk op die landelijke klimaattafels om de gestelde doelen in het Klimaatak koord van Parijs te halen.' Bovendien gaat het in de RES om energie, terwijl het om CO2 zou moeten gaan, inclusief grondstof- fengebruik en andere broeikasgassen. Jacob van Berkel is Lector Duurzame Energie in de Delta aan de HZ University of Applied Sciences. Daarnaast is hij ondernemer en adviseur van bedrijven en overheden. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Zeeuwse gemeenten energieneutraal De Zeeuwse gemeenten willen in 2040 energieneutraal zijn. Van Berkel zit regelmatig met gemeenten om de tafel en maakt dan rekensommen. Hoe kan bijvoorbeeld de gemeente Veere energieneutraal gemaakt worden? 'De eerste winst is te halen met energiebesparing door isolatie van woningen en bedrijfsgebouwen, dat is al 20% van de ambitie, 80% moet op een andere manier gevonden worden. Zonne- en windenergie kunnen de fossiele elektriciteit volledig vervangen. Daarvoor is dan wel 100% benutting van zonne-energie op daken nodig, aangevuld met windenergie en zonneweides op samen 2 - 10% van het land. Technisch zijn er nog wel problemen op te lossen, zoals hoe transporteer je de energie en vooral ook, hoe sla je die op voor donkere en windstille perioden?' 60 - jpcrsi- v - i_-- '--v -V?.- - - MERIT-order Gemeente VEERE Wind op 1 land Zoo Ihermie op 0.1 land 100 LW-warmtepompen HR-glas Zoo-PV bedrijfsdazen Gelijenergie OSK 1600 TJ Fossiele tlek!-mr 3000 3500 Dakisol. 100 Zon-PV woningen - VioerisofaUe 2onPV t ,arid Illustratie: Berekeningen voor energievoorziening gemeente Veere. 1% gotfenergie wantij juni 2019 7

Wantij | 2019 | | pagina 7