Toekomstige zonneweides zijn groen Hoe kunnen we duurzame energie op grote schaal opwekken met behulp van de zon? Willen we daar meer oppervlakte voor gebruiken? Dat is een wezenlijke discussie die ook in Zeeland gevoerd wordt. Fotosynthese Zonnepanelen in Zeeland Zonneladder Guido Krijger Zonne-energie is de energie van de zon in de vorm van warmte en licht. In Neder land zijn voornamelijk twee technieken in gebruik die zonlicht omzetten in een andere vorm van energie: zonnecollecto ren (of zonneboilers) en zonnepanelen. Een derde energietransformator die vaak vergeten wordt, is fotosynthese. Onder invloed van het zonlicht groeien planten en algen gratis en voor niks en zetten koolstofdioxide (CO2) om in zuurstof (O2). Terwijl er voedsel voor ons wordt geproduceerd, wordt er CO2 afgevangen en als restproduct wordt ook nog eens O2 uitgestoten. Gedurende dit proces wordt er organisch materiaal aangemaakt en daarmee de bodem aangevuld voor de toekomst. Het energieverbruik in Zeeland is 120 PJ (Peta joule). Het streven is om naar 2050 toe 30 PJ te besparen en 90 PJ op te wekken op een duurzame wijze. Op de middellange termijn (2030) is het streven om 30 PJ duurzaam op te wekken. In 2018 produceerden we 5 PJ duurzame energie op, dus nog 25 te gaan. Waarvan 15 PJ door wind op zee en 1 PJ met zonnepane len op bestaande daken. Dan blijven er nog 9 PJ over die op de rol staan voor zonneweiden (1 PJ 300-500 ha zonne weide) en/of windmolens. De beschikbare ruimte in Nederland is schaars en er zijn veel andere ruimtelijke belangen. Het ligt daarom voor de hand om ook hier de principes van 'efficiënt en zorgvuldig ruimtegebruik' toe te passen. De Zonneladder (zie illustratie) kan hierbij uitkomst bieden: gemeenten kunnen zo ontwikkeling stimuleren op voorkeurslo caties en daar heldere voorwaarden bij stellen. Het plaatsen van zonnepanelen op daken en op industrieterreinen, daar is iedereen het wel met elkaar over eens. De dialoog over en het draagvlak voor zonnepanelen op niet bebouwd gebied, is discutabeler. Als je als astronaut naar de aarde kijkt is het schrikbarend hoeveel oppervlak in beslag is genomen door de mens. De vraag is of we nog meer oppervlak willen innemen om energie op te wekken voor in wezen luxe producten en diensten. Ruimte die ook voor iets anders benut kan worden, landbouw en natuur bijvoorbeeld. 8 wantij juni 2019

Wantij | 2019 | | pagina 8