De oudste en dikste bomen van Zeeland De Manteling Hier vind je waarschijnlijk de oudste en dikste bomen van heel Zeeland: de Manteling tussen Oostkapelle en Domburg. Vragen Stamomtrek Mondriaan Tamme kastanje Peter Maas De duinen zorgen voor beschutting tegen de zeewind. De wat hogere ligging bood bescherming tegen het zilte water van de inundatie in 1944-1945. Dat alles maakt dat hier nog altijd bomen te vinden zijn die twee eeuwen of misschien wel drie eeuwen geleden zijn geplant. Staatsbos beheer beheert het gebied en loopt tegen verschillende vragen aan. Hoe de recreatieve druk beheersbaar te houden? Hoe de oude bomen koesteren maar toch ruimte vinden voor jonge aanplant? Hoe om te gaan met vervelende exoten in het gebied zoals watercrassula, Amerikaanse vogelkers, rimpelroos of Japanse duizendknoop? Hoe geef je de bijzondere stinzenflora zoals bostulp, Oosterse sterhyacint, dichtersnarcis, stengelloze sleutelbloem of vingerhelmbloem voldoende ruimte? Hoe houd je maximaal water vast in dit gebied zonder het bos te laten verdrinken? Hoe beheer je dit gebied als een cultuurhistorisch parkbos, maar geef je toch ook de ruimte aan de ontwikkeling van een bosmilieu met bijbehorende vogels, planten, mossen, paddenstoelen en dood hout? Gaat u een keer op pad door het gebied, neem dan vooral de tijd. Kijk eens rond bij de 'goudvissenkom'. Hier staan enkele statige moerascypressen. Ze kleuren in de herfst prachtig naar goudbruin voordat ze hun naalden laten vallen. Daar dichtbij moet je vooral ook uitkijken naar de oude zomereiken. Sommige eiken hebben een stamomtrek van meer dan drie meter! Maar er staan ook eiken tussen die de vergankelijkheid wel zeer aanschouwelijk maken. Het kernhout is weggerot, hele stammen zijn uitgehold, kronen uitgewaaid en takken uitgescheurd. Het is duidelijk: deze bomen hebben letterlijk hun langste tijd gehad. Waar het kan worden nieuwe bomen aangeplant, maar heel veel ruimte is hier niet. Hier loop je door oude buitenplaatsen met de naam Westhove, Duinbeek of Berkenbosch. Je vindt er zelfs een Mondriaan-boom. Het is een oude taxus, geliefd als klimboom en of het verhaal helemaal klopt is een tweede, maar men vertelt dat deze boom ooit model stond voor de bekende schilder. Dat zou dan in 1912 gebeurd moeten zijn. Dan verder lopend richting de zee komen we langs het Beukenlaantje, wellicht het meest karakteristieke beeld van de Manteling. De beuken zijn ooit aangeplant als windscherm tegen het stuivende duinzand. Nu zijn het kronkelende sprookjesbos bomen die al menig fotograaf inspireerden. Het loont de moeite om van hieruit even door het duin te lopen en daarbij te letten op de hoogte van de bomen, of liever gezegd het ontbreken daarvan. Door de felle zilte zeewind worden de kronen geschoren en lukt het de bomen niet om tot een statige hoogte uit te groeien. Meer landinwaarts worden ze wat hoger en dat zorgt bij elkaar voor een heel karakteristiek beeld van een zogenaamd geschoren eikenbos. Dan terug het bos in, richting kasteel Westhove, even over de Romeinse brug om daar beslist te stoppen bij een van mijn absolute favorieten: de tamme kastanje. Er wordt gefluisterd dat deze boom misschien wel drie eeuwen oud zou zijn. Hij staat daar maar alleen op het open veld, vlak tegen het bruggetje aan. Maar wat een indrukwekkend stuk leven! Dat leven zit nu nog vooral aan de buitenkant, want de centrale stam is reeds lang geleden voor het grootste deel door zwammen en schimmels verteerd en de oorspronkelijke kroon is er reeds lang geleden uitgewaaid. Aan alle kanten toont deze boom de wil om verder te leven. Er zijn jonge, vitale takken en de bladeren zijn frisgroen. Eén tip: ga vooral even tegen deze boom aan staan. Voel die drang om te leven en voel die enorme tijdsspanne die hierin opgeslagen ligt. Peter Maas is boswachter bij Staatsbosbeheer. 10 wantij oktober 2019

Wantij | 2019 | | pagina 10