Tuin van Zeeland De 'Tuin van Zeeland' is vooral bij oudere Walcherenaren een begrip. Vroeger was dit een bijnaam voor Walcheren, toen het platteland nog een kleinschalig landschap was met prachtige buitenplaatsen van de adel en rijke kooplui. Peter Louwerse Verhoudingen Uit liefde Uit liefde voor het landschap De landbouw vond plaats op weilanden en kleine akkers, gescheiden door meidoornhagen. De stichting Tuin van Zeeland zet zich in voor het behoud van het groene en landelijke karakter van Walcheren. Bestuursleden Arthur van Bommel en Loes Vroome vertellen hoe de stichting dat doet. Op de website www.tuinvanzeeland.nl is te lezen dat de stichting actief bijdraagt aan de instandhouding, ontwikkeling en uitbreiding van het natuurschoon op Walcheren, met bijzondere aandacht voor bomen, hagen en overige beplanting. Ze doet dat door middel van publicaties en lezingen en het toezien op een goed en zorgvuldig beheer van bomen, hagen en overige beplanting op Walcheren, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. 'De aanleiding voor het oprichten van de stichting Tuin van Zeeland, in 2002, waren plannen van het waterschap om prachtige abelen bij Oostkapelle te kappen. En om, uit angst voor perevuur, de voor Walcheren karakteristieke meidoorns uit de wegbeplanting te halen,' zegt Van Bommel. 'Er ontstond eerst een actiegroep die later werd omgevormd in een stichting met een bestuur en donateurs.' 'Vanwege een aantal acties stonden we in het verleden op gespannen voet met de gemeenten, de Provincie en het Waterschap,' vertelt Vroome. 'Maar nu zijn de verhoudingen goed. We stellen ons constructief op, hebben begrip voor de problemen waar men soms mee worstelt, en we worden uitgenodigd voor overleg bij de planvorming en kunnen zo bijdragen aan een in onze ogen betere oplossing. Zo doen we met het waterschap jaarlijks een schouw van alle plaatsen op Walcheren waar ze gaan kappen en herplanten.' De bestuursleden van de stichting zijn actieve vrijwilligers. Van Bommel zegt dat de bestuursleden en donateurs uit liefde voor het Walcherse landschap het natuurschoon zo veel mogelijk in stand proberen te houden en nieuwe ontwikkelingen zo goed mogelijk in hun omgeving in te passen. 'Natuurlijk kun je niet alles terugdraaien wat in onze ogen is fout gegaan. Veel is groter geworden: de landbouwpercelen, de wegen, de bebouwing. Maar er is nog heel veel om te behouden, we hebben nog genoeg te doen. Het is belangrijk om tegenwicht te geven aan de landbouw en recreatie met hun dikwijls eenzijdige, economische belangen. Zo willen de boeren aan beide kanten van een dam (toegang tot een perceel) liefst 30 meter uitzicht hebben en dus geen beplanting. Maar die grote gaten geven een lelijk en versnipperd beeld.' Vroome voegt toe: 'Tegelijk zijn er minder dammen nodig nu percelen groter zijn.' 16 wantij oktober 2019

Wantij | 2019 | | pagina 16