We schrijven 1972 als Tineke van Oosten-Snoek, die dan net in Zeeland woont, zich zorgen maakt om de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand. De meidoorns rond Nisse staan in bloei, maar hoe lang nog? Machines rukken op, hagen en bomen sneuvelen. Het eeuwenoude cultuurhistorische landschap van de Zak van Zuid-Beveland wordt klaar gemaakt voor de moderne landbouw. 'We moeten wat doen!' Tekentafel Hart Willem de Weert Als student won ze met de interuniversi taire studiegroep 'Zeeuws Meer?' een prijs voor het idee en de uitwerking van de Stormvloedkering in de Oosterschelde. Haar afstudeerscriptie als landschapsar chitect ging over het samengaan van natuur en recreatie met de economie in 'De Gouden Delta'. Begin jaren zeventig zijn de tijden aan het veranderen. 'Als je als burger een goede idee hebt en je schopt en scheldt niet, kun je invloed hebben,' ontdekte ze. Samen met Jan van der Made schrijft ze het rapport 'De Poel. Eliminatie of conservatie?', met daarin voorstellen om de ruilverkaveling van De Poel anders uit te voeren en meer landschapselementen te handhaven. Er is veel politieke belangstelling voor dit idee, landelijke milieuorganisaties ondersteu nen het en het actualiteitenprogramma Panoramiek maakte een volledige uitzending over dit onderwerp. En zie, het ondenkbare gebeurt, Tineke wordt door de landbouwminister toegevoegd aan de ruilverkavelingscom missie en mag met de ingenieurs om de tekentafel. 'Dat was toen een doorbraak. Het was vijf jaar zwoegen op de vierkante meter, maar het loonde de moeite. Wegen werden niet allemaal rechtgetrok ken, bomen en heggen werden gespaard, hier en daar werden stukjes natuur toegevoegd.' Het geeft haar en haar man Henk, die op de achtergrond bestuurlijk Tineke van Oosten in De Poel bij Nisse. Ze werd dit jaar als waardering voor haar vrijwilligerswerk voor o.a. de natuurbeschermingonderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Foto: Henk van Oosten. actief was, bijna vijftig jaar later, aan de koffie op het terras in Nisse, nog steeds een goed gevoel. 'Als we over de A58 rijden zien we bij de afslag Heinkenszand ook nog steeds de acht grenslinden staan die wij later met Natuurmonumenten hebben aangeplant.' 'Hoewel we nu in Rotterdam wonen, ligt ons hart nog in Zeeland. En we zijn nog steeds lid van de ZMf.' Over kappen denkt ze genuanceerd. 'Je moet bosbeplanting selectief kappen om licht voor ondergroei en ruimte voor uitgroei tot grote bomen te scheppen. Als je het maar geleidelijk doet. Er moet wel een plan zijn.' In de jaren zeventig maakte ze met de drie beherende organisaties een bomenplan voor de Zak van Zuid-Beveland. 'Hoofd structuren met bomen met een lange omlooptijd, tussenstructuren met een korte omlooptijd om zo monoculturen te voorkomen. Langs de Grote Dijk is dit nog steeds te zien met eiken en iepen.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 18 wantij oktober 2019

Wantij | 2019 | | pagina 18